Banner

Prahou jezdí zbrusu nový typ tramvaje

02.07.2015 | PRAHA | Ostatní | Karel Rychlý

Na první pohled upoutá svojí žluto-bílo-černou barevnou kombinací, která se výrazně liší od tradičních barev dopravních prostředků pražské MHD. Řeč je o zbrusu novém typu tramvaje, který je od 2. července k vidění v ulicích hlavního města. Má řadu vymožeností, které z ní dělají unikát na kolejích.

Vývoj tramvaje trval od první myšlenky až po realizaci dva roky. “Nová tramvaj typu EVO 1 je jednočlánkový vůz dlouhý patnáct metrů. Má třicet sedaček pro cestující a osmdesát míst k stání,” představuje novinku náměstek generálního ředitele výrobní společnosti Pragoimex Miloslav Pláněk. Tramvaj má řadu předností a unikátních vlastností, kterými se nemůže chlubit žádná jiná tramvaj. “Je to vůbec první nízkopodlažní vůz v provedení jednočlánkového typu,” říká tisková mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Aneta Řehková. “Má klimatizovaný i prostor pro cestující a má wi-fi připojení,” dodává další přednosti náměstek Pláněk.

Dřív než tramvaj schválí Drážní inspekce do plného provozu s cestujícími, musí splnit desítky zkoušek a testů. “Na tramvaji momentálně probíhají typové zkoušky, poprvé nás čeká vyjetí na koleje přímo do města,” doplňuje náměstek generálního ředitele. V tuto chvíli je tramvaj stále ještě majetkem výrobce, který se zatím dohodl s Dopravním podnikem na zapůjčení prostor v Ústředních dílnách Hostivař a kolejí kvůli potřebě složit veškeré potřebné zkoušky. “Pokud se tento typ tramvaje osvědčí, tak budeme jednat s autory tohoto prototypu tramvaje o dalších kusech těchto tramvají,” vidí spolupráci nadějně tisková mluvčí. Jestli vše půjde podle harmonogramu, tak by nová tramvaj mohla být homologována pro běžný provoz s cestujícími na začátku příštího roku.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt