Banner

Pražští včelaři staví úly na střechách domů

19.07.2016 | PRAHA | Ostatní | Barbora Měkotová

Když se řekne chov včel, asi většina lidí si představí úl někde na vesnické zahradě nebo u lesa. Chovat včely je ale možné i ve městech, dokonce i v těch největších. Trend městského včelaření dorazil před pár lety také do Prahy, a to na střechy domů, kde je teď slyšet pořádný bzukot.

O zajímavostech naší metropole jsme vám už leccos řekli, ale málokdo ví, jaké tajemství ukrývají pražské střechy. Vysoko nad ulicemi někteří Pražané pěstují koníček včelaření. Rovné střechy jsou totiž ideálním místem pro stavbu úlů. 

"Možná se včeličky na střechách chovali už dávno, ale takový ten boom nastal přibližně před pěti lety, kdy to dorazilo ze zahraničí jako taková móda," uvedl Jiří Cafourek, vedoucí kroužku Vyšehradští včelaříci.

Podle místních včelařů je pražský med jeden z nejkvalitnějších. Včely totiž nepřijdou do styku s chemickými postřiky a okolní flóra je pestrá, proto je chuť medu nebývale dobrá.

"To je pravda, mám to černé na bílém. Vysoká škola chemicko - technologická dělala průzkumy a ten med tam byl vyhodnocený, co se týče těžkých kovů a různých příměsí jako jeden z nejlepších," potvrdil Miloš Vondruška, pražský včelař.

Zájemci si tak mohou smlsnout na dobrém medu, který je chuťově zajímavý. Běžný med je totiž převážně jen z pylu řepky olejky. Dalším přínosem pražských včel je, že se starají o opylování rostlin. 

"Zrovna třeba ta Stromovka tam jsou stovky lip. Opravdu ta snůška je v Praze lepší, než mimo Prahu," poznamenal Miloš Vondruška.

Přínosu včel jsou si vědomi i na pražském Magistrátu, na jehož střeše jsou nově také úly.

"V tuto chvíli se jedná o pilotní projekt a pokud se osvědčí, tak budeme chtít úly nainstalovat i na jiné střechy," řekl Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

Pozorováním včel můžeme také vidět úžasnou ukázku harmonie a píle a nejen pro děti je to přínosný zážitek.

"Na těch včeličkách se mohou dětem ukazovat ekologické zákonitosti, příroda se jim tady dá krásně ukazovat," dodal Jiří Cafourek.

V Praze je přes 400 včelařů a na tři a půl tisíce včelstev. Úloha včel je v přírodě nezastupitelná. Albert Einstein kdysi řekl, že až vymřou včely, lidstvo je přežije pouze o čtyři roky

PR

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt

Oční klinika DuoVize je jedničkou ve svém oboru

Plynárenské muzeum prožilo rušnou noc