Banner

Historické kandelábry se opět rozsvítí

15.12.2016 | PRAHA | Ostatní | PR článek

​Pražská plynárenská a Galerie hl. m. Prahy nabízí možnost procházky s odborným výkladem o užití plynu pro osvětlování staré Prahy s názvem Od kandelábru ke kandelábru. Tato akce se uskuteční 28. prosince od 17 hodin.

Pražská plynárenská a Galerie hl. m. Prahy myslí na milovníky procházek starou Prahou a jejími romantickými zákoutími. 28. prosince se mohou projít z Hradčan až ke Karlovu mostu a podívat se, jak bude novodobý lampář rozsvěcet a zhášet plynové lampy. Procházka s lampářem má název Od kandelábru ke kandelábru.

„V roce 1882 bylo v Praze kandelábrů nejvíce, a to 16 osmiramenných a 11 čtyřramenných. Do současnosti zbyly bohužel pouze tři,“ řekl Jan Žákovec, vedoucí Plynárenského muzea.

Procházka bude spojena také s odborným výkladem o užití plynu pro osvětlování staré Prahy. Zájemci o rozsvěcování a zhášení plynových lamp se už v prosinci jednou sešli a mohli si tak zdánlivě jednoduché rozsvěcování osobně vyzkoušet.

Anketa

Chcete-li se podívat na rozsvěcování plynových lamp a zažít neopakovatelné okamžiky v dopadu jejich tlumeného světla, pak si na 28. prosince od 17 hodin určitě udělejte čas.

„Sraz je u historického osmiramenného kandelábru v Loretánské ulici, naproti kasárnám Hradní stráže,“ dále řekl Jan Žákovec, vedoucí Plynárenského muzea.

Zlatou éru zažili plynové lampy v Praze v období 1. republiky, jejich žluté tlumené světlo dohaslo po roce 1985.

PR

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt

Oční klinika DuoVize je jedničkou ve svém oboru

Plynárenské muzeum prožilo rušnou noc