Banner

Hlavní město připravilo výstavu o Karlu IV.

16.12.2016 | PRAHA | Ostatní | Lucie Linhartová

O Karlu IV. se učíme už od základní školy. Byl to jeden z největších panovníků dějin české historie, ale také německý král a římský císař. Českým králem se stal roku 1346 a ve 14. století se významně podílel na proměně pražského území. Na tuto dobu se zaměřila výstava Praha Karla IV. – velkolepé staveniště Evropy.

Karlova univerzita, Nové Město v Praze, nebo Karlův most, za všemi těmito stavbami stojí panovník Karel IV. Na nově otevřené výstavě si mohou návštěvníci prohlédnout nejrůznější předměty, od modelů těchto budov přes středověké sošky, až po dobové kostýmy. 

"Je to taková symbolická tečka za významným rokem sedmistého výročí narození Karla IV," řekla Zuzana Strnadová, ředitelka Muzea hlavního města Prahy. 

Karel IV. byl jedenáctým českým králem. Pocházel z rodu Lucemburků, druhé české královské dynastie. 

"Ta výstava je zajímavá tím, že mapuje dobu Karla IV. z určitého hlediska, a to z hlediska dějin a rozvoje jednoho města, a to jest města Prahy," řekla Pavla Státníková, kurátorka výstavy. 

"Prezentuje to, co tady po Karlu IV. zbylo dodnes. To znamená úžasné stavby, urbanismus," řekla Zuzana Strnadová. 

Mezi ty nejvýznamnější stavby patří například Vyšehrad, Pražský hrad, a nebo Chrám svatého Víta. Jejich modely si můžete na výstavě prohlédnout. 

"Když Karel IV. v roce 1378 zemřel, nebyly dostavěny všechny stavby, které on si předsevzal, takže ta Praha zůstala tím staveništěm ještě do přelomu 14. a 15. století," řekla Pavla Státníková.

Muzeum připravilo i hernu pro děti, která je inspirována knihou Po stopách Karla IV. Ti nejmenší si tak mohli vyzkoušet, jak lidé ve středověku žili. 

"Druhá etapa této expozice bude dokončena ke konci příštího roku, a definitivní, stála expozice v roce 2019," Zuzana Strnadová.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt