Banner

V Senátu se křtila kniha Jana Zajíce

17.12.2016 | PRAHA | Ostatní | PR článek

V rámci oslav 75. výročí vzniku Mezinárodního dne studentstva se ve Valdštejnském paláci slavnostně prezentovala kniha veršů Jana Zajíce. Ten se 25. února 1969 po vzoru Jana Palacha upálil na Václavském náměstí. Byl označen za Pochodeň číslo 2.

Křest knihy Jana Zajíce se konal v Rytířském sále Valdštejnského paláce za přítomnosti jeho rodiny a dalších významných hostů. Záštitu převzal předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch.

„Já jsem předně rád, že se ten křest prvotiny a pravděpodobně posledního literárního díla Jana Zajíce konal zde v senátu. Já už jsem některé aktivity spojené s osobou Jana Zajíce v minulosti uskutečnil. Včetně návštěvy jeho rodné obce Vítkova. Je to smutné. Na druhou stranu je krásné, že se ty verše vydávají v podobě písemné,“ vyjádřil se předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch

Kromě emotivních projevů zazněly i verše z knihy, kterou vydalo nakladatelství Olympia ve spolupráci s několika partnery.

„Knížka nemusí být velká rozměrem, ale obsahem. A to tato publikace je. Až si přečtete verše, které zde jsou, není jich mnoho – asi jen šestnáct, tak zjistíte, co prožíval Jan Zajíc v té vypjaté době 68 a 69 roku,“ řekl Karel Hejna, ředitel nakladatelství Olympia.

Kniha je čtivá a zaujme jistě i mladou generaci a pomůže jí se vcítit do duše básníka a snad i pochopit jeho zoufalý čin z února 1969. Básně navíc bohatě doplňují ilustrace.

„Práce na básních je pro výtvarníky vždycky potěšení, protože tak, jako každý výtvarník, i každý autor a zejména básník pracuje se symboly. Takže o to lépe se ilustrují tato díla. Ono už vás to nějakým způsobem navede,“ dodala Míla Prokůpková, ilustrátorka knihy.

Na akci připravené také ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu byla několikrát vyslovena naděje, že už nikdy nebude muset mladá generace sáhnout k tak radikálním činům jako Jan Zajíc pro to, aby ochránila své právo na svobodu.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt