Banner

Vinařský zákon zpřísňuje podmínky

19.12.2016 | PRAHA | Ostatní | PR článek

Nový vinařský zákon má omezit prodej sudového vína. Dopad bude mít na trh s vínem v celém řetězci, od dodavatele až po spotřebitele. Novelu zákona ale senátoři neschválili a tak skončila opět na stole v poslanecké sněmovně.

Novela vinařského zákona je v posledních měsících velmi diskutované téma. Zpřísňuje podmínky pro dovoz a prodej sudového vína. Zároveň zvyšuje i pokuty za falšování vína a to až na 50 milionů korun. 

„Je to zákon na zákon jenom proto, aby si ministerstvo zemědělství zjednodušilo řekněme svojí činnost, protože hlavní problém je v tom, že ministerstvo zemědělství a státní inspekce nekoná svojí povinnost a nedělá tak důsledné kontroly, aby zamezilo těm nešvarům, které jsou v té jiné oblasti,“ řekl Ivo Valenta, senátor.

„Já jsem i v senátu jasně deklaroval za poslední čtyři roky obrovský nárůst počtu kontrol nejen pro sudové víno, ale i lahvové víno, kde ty výkony především vzrostly za poslední dva roky po pravdě za velice důsledné kontroly. Činnost státní zemědělské potravinářské inspekce se na tento zákon zaměřila,“ řekl Marian Jurečka, ministr zemědělství ČR.

Nový zákon tvrdě dopadá na obchodníky s vínem a vinotékaře. Skutečné podvodníky hází do stejného pytle s těmi, co jednají čestně a poctivě. Novela omezuje místa, kde je možné sudové víno prodávat. Stejné jeto i s obaly. Místo sudů budou vegan boxy, které už se dnes objevují v supermarketech. 

„Přece vinotékaři mají stejné právo jako dovozci vína nebo jako výrobci. Tady se jedná o řekněme likvidaci této distribuční sítě a přitom všichni víme dobře, že v těch vinotékách je dobře, že se tam dobře sedí a pochutnám si. Pokud tam někdo prodává pančované víno, tak ho vytrestám tím, že tam nebudu chodit. Takový vinotékař si dá velký pozor, aby něco takového neprodával,“řekl Ivo Valenta.

„Tak jednak doufám, že nebudeme mít zákon pivařský a myslím, že bychom se obešli i bez zákona vinařského a moc tomu nerozumím, jestli jeto boj velkých s malými nebo těch co chtějí pančovat nebo nechtějí,“ řekl Jaroslav Kubera, senátor.

„Myslím si, že to prostředí místo aby se nějakým způsobem více narovnalo a bylo příjemný jak zákazníkům, tak vinařům, tak se vlastně zhoršuje touto novelou,“ řekl Jan Horník, senátor.

„Já už tady nebudu moc prodávat sudová vína, ale můžu brát bag in boxy. To je ale finančně mnohem náročnější, znamená to mnohem více odpadu a zdražení toho vína. Pravděpodobně to vypadá, že sudové víno tady budeme muset zrušit,“ řekla Lídie Svobodová.

„Já si myslím, že to je likvidace, že je to těžce prolobbovaný některými lidmi, kteří ve vinařství jsou a kteří se tím zabývají,“ řekl Jan Horník.

„Prostě je to stále to olamování se státu tam, kde nemá co dělat. To, že by měl kontrolovat, aby se nepančovalo, aby se neprodávalo něco, co ta láhev neobsahuje, to je naprosto v pořádku, ale jestli si někdo myslí, že tímto zákonem něčemu zabráníme, tak to se hluboce mílí,“ řekl Jaroslav Kubera.

Zákon poputuje zpět na stoly poslanců a ti ho buď přijmou se senátními změnami, nebo ho přehlasují.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt