Banner

Nařízení vlády ohrožuje pražské tramvaje

11.01.2017 | PRAHA | Ostatní | Věra Dušková

Praha možná přijde o řadu tramvajových linek. Podle nových hygienických norem jsou tramvaje příliš hlučné. Spoje by dopravní podnik musel nahradit autobusy, které velkou měrou přispějí ke znečištění pražského ovzduší.

Novela Nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku není příliš nakloněna ke kolejové dopravě ve velkých městech. Limity, které stanoví, nemůže plnohodnotná kolejová doprava nikdy splnit.

„Jízda kolejovým vozidlem vždy bude vydávat nějaký hluk, takže ztišit tramvaje úplně nelze,“ řekla Aneta Řehová, tisková mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Nařízení vlády nepočítá hluk z jedné tramvaje, ale ze všech, které danou trasou projedou, takže se musí linky škrtat. Ale jen na nových tratích, kde je potřeba kolaudace. Na starých neopravených je vše v pořádku.

„Problém vznikl v Bělehradské ulici, kde nově jezdí od 28. srpna, tramvajová linka číslo 6 a zde jezdíme ve zkušebním provozu a potřebovali bychom kolaudační souhlas,“ doplnila Aneta Řehová, tisková mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Tramvajová doprava je pro Prahu klíčová. Už loni v srpnu oznamoval náměstek primátorky Petr Dolínek velké úspěchy i plány právě v kolejové dopravě.

„Máme tu historicky nejvíce nasazených tramvají během dne, to znamená, že jsme skutečně na maximum využili tu stávající tramvajovou síť. Teď je potřeba, abychom ji rozšiřovali a zdokonalovali. Každá kolejová doprava je lepší než automobilová nebo autobusová. Také kolem kolejové dopravy se snáze dělají P+R nebo jiná opatření,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy.

S tím ale patrně tvůrci novely Nařízení vlády vůbec nesouhlasí. Proti autobusům nic nemají, ale koleje jsou problém. Měly by mít ochranné pásmo na každou stranu desítky metrů, takže by pak nezbylo, než zbourat okolní domy nebo postavit protihlukové stěny. To hygienici navrhují například ve vozovně Vokovice. Obří stěna u obytných domů by pak jejich obyvatelům účinně odrážela hluk z Evropské ulice přímo do obýváků. Pokud tedy nedojde k novele novely Vládního nařízení, bude Praha nejspíš plná buď nevzhledných zdí, nebo čoudících autobusů.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt