Banner

Záchranka už nemusí platit parkování

11.01.2017 | PRAHA | Ostatní | Věra Dušková

Záchranáři, hasiči a policisté budou v modrých zónách parkovat zdarma. Do teď museli Kupodivu za stání na těchto místech platit jako každý jiný. Pokud tak neudělali, hrozilo, že je zkontroluje speciální vozidlo a na služebnu jim přijde pokuta. Teď ale konečně dostanou výjimku, která se týká asi tisícovky aut. Rozhodla o tom rada města.

Člověk by si řekl, že nikdo soudný přece nemůže chtít po záchranářích, aby v případě zásahu platili za parkování. Jenomže v novém systému parkovacích zón auto nekontroluje člověk, ale stroj. Namísto strážníků z masa a kostí, kteří vozidla policie, záchranky či hasičů poznali, brázdí ulice strážník plechový.

„V určitých zónách to provádí vozidlo, které registruje a načítá registrační značky. Nerozezná, že se jedná o vozidlo integrovaného záchranného systému,“ řekl Libor Hadrava, radní hl. m. Prahy.

„Je to systém, který vlastně bez lidského faktoru automaticky posílá pokuty všem, kteří se dopustí nějakého přestupku,“ řekl Dominik Horn, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

„Proto je nutné zařadit tyto vozidla, tyto registrační značky, do systémů, kde už potom se bude vyhodnocovat oprávněné stání,“ řekl Libor Hadrava.

Složky integrovaného záchranného systému tedy musely zadat do systému značky všech svých vozidel, což logicky jim chvíli trvalo. Pokutu naštěstí záchranáři od městských strážníků nedostali, když si nepomáhali majákem. To je totiž trochu problém.

„Využíváme maják k tomu, abychom se rychle dostali na místo k pacientovi a potom s pacientem do nemocnice. Nepoužívám ho třeba k tomu, abychom třeba stáli na chodníku, protože potom po nastartování, co se záchranáři vrátí do sanitky, tak by nemuseli nastartovat,“ řekl Dominik Horn.

Nyní by tedy plechový strážník, tedy vozidlo, které objíždí ulice s kamerami na střeše, by mělo poznat, kdo je kdo. Problém nastane, když se třeba koupí nové vozidlo záchrance a její SPZ někdo zapomene vložit do systému.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt