Banner

Kniha o Grónsku slaví druhé rozšířené vydání

11.02.2017 | PRAHA | Ostatní | PR článek

Také vás už zima nebaví a rádi byste přivítali jaro? Manželé Alena a Jaroslav Klempířovi se chladnému počasí rozhodně nebrání. Žijí již několik let v Grónsku a právě oslavili druhé vydání své knihy o této oblasti severního pólu.

V paláci knih Luxor na Václavském náměstí bylo představeno druhé, rozšířené vydání knihy Grónsko - ostrov splněné touhy. Autoři knihy, manželé Jaroslav a Alena Klempířovi, kteří v Grónsku žijí už 20 let, ve své knize přinášejí zcela jiný pohled na toto ledem obklopené místo. Stali se za tu dobu pravými eskymáky.

"Já už jako malý kluk jsem chtěl být polárník, a to se mi splnilo, a díky manželce, která je odvážná a obětavá, jsme řekli "tak, a jedeme". Já snad v minulém životě byl eskymák a manželka samozřejmě šamanka," řekl Jaroslav Klempíř, cestovatel.

"To druhé vydání je vlastně výjimečné jednak tím, že je opraveno to, co bylo špatně v prvním vydání, je doplněno a rozšířeno o spoustu věcí, které v tom prvním vydání nebyly nebo se nevešly, a vlastně je to dané i tím, že manželé Klempířovi byli opět v Grónsku, a přivezli si nové zkušenosti, nové příběhy, poznatky," řekl Karel Hejna, ředitel nakladatelství Olympia.

Manželé žijí na dvou místech, a to v hlavním městě Nuuku, což je město kultury a politického života, a ve městě, kterému Inuité říkají Ledová hora. Je v něm 4,5 tisíce obyvatel a 7 tisíc tažných psů.

"První náš cíl byl, abychom šířili povědomí o Grónsku, o historii, která je bohatá, o životě v Grónsku, který je pozoruhodný, a vůbec o kultuře," řekl Jaroslav Klempíř.

"To je velmi úžasná historie, kdy si opravdu všichni myslí, že tam už léta nic není, ale je tam bohatá historie, která je s námi velmi spjata," řekla Alena Klempířová, cestovatelka.

Při slavnostní prezentaci knihy na sobě měli manželé tradiční grónské kroje.

"Kroje Gróňanek jsou opravdu krásné. Tenhle je takový méně náročný, ale jak jsme viděli tam na té vystřižené podobizně, ten má opravu 1,5 kilogramu korálkových výšivek," řekla Alena Klempířová.

"Tady na sobě mám grónský státní znak, a tady mám, když mi lední medvěd podával pac. To je prostřední dráp ledního medvěda. A toto je ze sněžného kura, to je ochranný amulet," řekl Jaroslav Klempíř.

Alena a Jaroslav Klempířovi si z Grónska přivezli i spoustu příběhů a pohádek. Nakladatelství má v plánu vydat na Vánoce knižní podobu těchto dosud nepoznaných příběhů.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt