Banner

Světový den vody otevře pražské muzeum

10.03.2017 | PRAHA | Ostatní | PR článek

Vodovodní potrubí z antického období nebo část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. To vše a mnohem více nabízí k vidění Muzeum pražského vodárenství v Podolské ulici. O víkendu 18. a 19. března zde proběhne Den otevřených dveří.

Voda tvoří 71% povrchu Země. Pro lidský organismus je nezbytná, protože pomáhá regulovat tělesnou teplotu a umožňuje trávicí procesy. Organizace Spojených Národů v roce 1993 určila 20. březen Světovým dnem vody. Na základě tohoto svátku proběhne v Muzeu pražského vodárenství Den otevřených dveří.

"Návštěvníci si budou moci sami v rámci volné prohlídky prohlédnout 18. a 19. března naše muzeum, a mimo jiné si vyzkoušet naše funkční modely čerpacích strojů Vltavských vodáren. Zároveň uvidí skrz naši skleněnou stěnu i do filtrace a tím vlastně zjistí, podívají se, jak se čistí voda," řekl Kryštof Drnek, referent archivu a muzea.

V sobotu 18. března proběhne v muzeu také přednáška profesora Bárty k tématice vody a civilizace. Kromě stálé muzejní expozice se mohou návštěvníci těšit na nový exponát, a to tzv. vodní trkač.

"Fungoval na velkostatku Nové dvory u Kutné Hory zhruba od konce 19. století. Náhodou se zachoval, protože se na něj v podstatě zapomnělo. Nyní ho mohou návštěvníci vidět tak, jak vypadá po rekonstrukci. Je to doplněno i animací, aby bylo jasné, jak ten stroj fungoval. Patří mezi unikáty. Mnoho těchto strojů se u nás nedochovalo," řekl Jiří Dejmek, vedoucí oddělení archivu a muzea.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá už do roku 1952. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt