Banner

Voda ze studní se má kontrolovat jednou ročně

21.04.2017 | PRAHA | Ostatní | Lenka Pechalová

Voda ze soukromých studní na území České republiky by se měla kontrolovat minimálně jednou ročně. Ne vždy se tak ale děje. Zanedbávání pravidelné kontroly této vody pak přináší jejím uživatelům nejrůznější problémy.

Voda ze soukromých studní na území České republiky nepodléhá ze zákona žádné pravidelné kontrole. Uživatelé nekontrolované vody se pak mohou potýkat nejrůznějšími problémy.

"Proto my jako Pražské vodovody a kanalizace doporučujeme zákazníkům minimálně jednou ročně si vodu nechat zkontrolovat. Je to vhodné kvůli tomu, aby lidé zjistili jakou mají pravou kvalitu vody, případně aby si zajistili nějakou nápravu," řekl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí PVK.

Pražské vodovody a kanalizace ověřují kvalitu této vody v akreditované laboratoři tak, aby majitelé studní získali přesné informace o vhodnosti vody kterou používají.

"Kompletní rozbory na makro i mikrobiologii," řekl Tomáš Mrázek.

PVK nabízí majitelům studní také zvýhodněné rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody, a to za smluvní cenu 1000 korun včetně DPH.

"My jsme v loňském roce zkontrolovali 360 vzorků, z toho 95% nevyhovovalo některým z předepsaných ukazatelů," řekl Tomáš Mrázek.

V rozborech byli nevyhovující především mikrobiologické ukazatele. Dalším závažným problémem pak bylo překročení limitů dusičnanů nebo limitů pro hodnotu zákalů a železa. Pro uživatele to pak může přinášet nejrůznější rizika.

"Tak samozřejmě to jsou zdravotní rizika. Může se jednat o nějaké průjmy a podobně. Součástí protokolu jsou výsledky analýzy jednotlivých vzorků, a v případě nějakého pochybení nebo nesrovnalostí doporučíme zákazníkům cestu k nápravě," řekl Tomáš Mrázek.

Všechny rozbory kvality vody provádí akreditovaná laboratoř PVK v Dykově ulici v Praze 3. Detailní informace pak můžete nalézt na webových stránkách pvk.cz.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt