Banner

Trasa metra D ulehčí pražské dopravě

21.04.2017 | PRAHA | Ostatní | Tomáš Mladějovský

Plánovaná výstavba další trasy pražského metra výrazně odlehčí pražské dopravě. Trasa metra D povede z náměstí Míru do Depa Písnice. Nová část metra je plánována v délce 10,6 km a má mít celkem 10 stanic. Jedná se tak o nejvýznamnější dopravní stavbu v naší metropoli a zároveň také o největší plánovanou stavební investici v nejbližších pěti letech.

Hlavním cílem výstavby trasy metra D je zajistit kvalitní dopravní obslužnost sídlišť v oblasti Krče, Lhotky, Libuše, Nových Dvorů a Písnice. V současné době se intenzivně jedná s majiteli pozemků, po kterých budoucí trasa metra D povede.

"Podepisujeme smlouvy buď jako Praha, nebo například jako Dopravní podnik s majiteli pozemků. Někde nám stačí nájemní smlouva, a na některých z těch klíčových pozemků už jsme tak udělali, že ta nájemní smlouva je podepsána. Jinde jsme podepsali memorandum nebo smlouvu o spolupráci s majiteli pozemků," řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy.

Některé pozemky se také daří vykupovat, a současně s katastrálním zajištěním nové trasy metra D se intenzivně připravuje jeho projektová dokumentace.

"Už se začala připravovat i dokumentace pro výběr zhotovitele díla jako takového," řekl Petr Dolínek.

Nová trasa metra D se má stavět ve 3 etapách a její zahájení je naplánováno v roce 2018.

"Od prodloužení metra si slibujeme hlavně odlehčení celé oblasti Prahy 4 od autobusové dopravy. Dnes máme například u nemocnice Krč autobus každých 20 vteřin, což určitě není standardní záležitost, a většině těchto cestujících by měla cestovat spíše metrem nebo jinou kolejovou dopravou," řekl Filip Drápal, tiskový mluvčí ROPID.

Městská část Praha - Libuš, která zahrnuje i Písnici, by se měla dočkat 3 stanic metra.

"Ta nejjižnější stanice Depo Písnice je naprosto klíčová, nikoliv z hlediska naší MČ, ale z hlediska celopražského, neboť se bude nacházet v blízkosti Pražského okruhu, u křižovatek budoucích 3 dálničních staveb D1, D3 a D5, a tudíž musí tady na jihu Prahy vzniknout obrovské P+R parkoviště," řekl Jiří Koubek, starosta MČ Praha - Libuš.

Na tomto parkovišti budou stát nejenom Pražané, ale i Středočeši pracující v naší metropoli. Předpokládá se, že i oni budou do značné míry plánovaných 10 stanic nového úseku metra využívat.

"Mělo by se jednat o bezobslužný a plně automatizovaný provoz metra. V současné době linky metra přepraví celkem 1,5 milionu cestujících denně. Nová linka metra D by měla přepravit zhruba 356 tisíc cestujících denně," řekla Aneta Řehková, tisková mluvčí DP hl. m. Prahy.

Výstavba trasy metra D se předpokládá v délce 6 let od získání stavebního povolení, a také podpisu smlouvy s dodavatelem stavby na hlavní dílo. Počátkem roku 2018 se počítá, před zahájením vlastní stavby, s intenzivním archeologickým a geologickým průzkumem.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt