Banner

NPÚ usiluje o karlínskou Invalidovnu

19.06.2017 | PRAHA | Ostatní | Milan Řepka

Národní památkový ústav nevzdává souboj o získání objektu Invalidovny v pražském Karlíně do své správy. Rozhodl se proto zveřejnit veškerou dokumentaci, včetně investičního záměru na obnovu Invalidovny jako veřejného prostoru

Invalidovna, jako národní kulturní památka, by měla podle představ NPÚ nabízet široké veřejnosti kulturní a vzdělávací využití.

"NPÚ již před devíti měsíci projevil zájem o převzetí budovy pražské Invalidovny. Vzhledem k tomu, že úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových považuje zaslané podklady stále za nedostatečné, rozhodl se je NPÚ zveřejnit, aby si veřejnost mohla učinit obrázek," řekl Jan Cieslar, tiskový mluvčí NPÚ ČR.

Podle investičního záměru Národního památkového ústavu by jeho partnery měly být především instituce, které jsou příspěvkovými organizacemi Ministerstva kultury České republiky.

"Zájmem Ministerstva kultury je, aby objekt Invalidovny sloužil také veřejnosti. Nicméně je třeba zdůraznit, že je zapotřebí najít zdroje financování a to zatím není dořešeno. V současné době probíhají jednání o rozpočtu, takže předpokládám, že na podzim budeme moci být konkrétnější," řekla Simona Cigánková, tisková mluvčí Ministerstva kultury ČR.

"NPÚ má bohaté zkušenosti se správou více než 100 hradů a zámků, které otevírá veřejnosti a nabízí jim kulturní zážitek. Podobně chceme postupovat i v případě Invalidovny, protože se jedná o unikátní barokní komplex, který by si zasloužil, aby zde byly umístěny expozice, o které již projevila zájem Národní galerie, Památník národního písemnictví či Národní technické muzeum," řekl Jan Cieslar.

Budova Invalidovny v pražském Karlíně je skvostem české barokní architektury a proto je zcela logické, že se NPÚ snaží, aby tyto prostory mohly být v maximální možné míře využívány veřejností.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt