Banner

Výstava Zkušenost exilu se věnuje tématu migrace

17.07.2017 | PRAHA | Ostatní | Nela Štefanová

Výstava s názvem Zkušenost exilu, která probíhá v letohrádku Hvězda, se věnuje tématu migrace a nahlíží do života uprchlíků, kteří byli za první republiky donuceni opustit svůj domov - bývalé Ruské impérium. Kromě Památníku národního písemnictví spolupracovalo na výstavě také mnoho zahraničních institucí.

Zkušenost exilu, tak se jmenuje výstava, která probíhá v letohrádku Hvězda a nabízí pohled do života prchajících lidí před občanskou válkou v bývalém Ruském impériu.

"Chtěli jsme připomenout 100. výročí ruských revolučních událostí, které významně ovlivnily vývoj nejen Evropy. Potom jsme chtěli návštěvníkům představit bohaté a zajímavé sbírky Památníku národního písemnictví, které se k tomuto tématu vztahují. My jsme se rozhodli to zpracování výstavy adresovat především široké kulturní veřejnosti, nejenom úzkému okruhu odborníků a proto jsme se snažili udělat takový reprezentativní průřez aktivitami meziválečné emigrace z východu k Československu," řekla Michaela Kuthanová, kurátorka výstavy.

Československo za první republiky poskytlo tehdejším uprchlíkům výraznou podporu a Praha se stala centrem kultury pro ruské, ukrajinské a běloruské migranty. Návštěvníci zde tak mají možnost seznámit se podrobně s činností výtvarníků, spisovatelů, ale třeba také herců nebo režisérů, kteří se v Československu stali známými.

"Poměrně dost místa jsme věnovali také každodennímu životu - školství, různým spolkovým institucím a zájmové činnosti. Máme tady třeba oddělení věnované sportu a podobně," řekla Michaela Kuthanová.

Kromě pravidelných komentovaných prohlídek, které probíhají i v anglickém nebo ruském jazyce, se mohou návštěvníci těšit i na tématické vycházky. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt