Banner

Pražský mobiliář se má obměnit

17.07.2017 | PRAHA | Ostatní | Tomáš Mladějovský

IPR hlavního města Prahy připravuje změnu vzhledu laviček, odpadkových košů a nosičů na kolo. V současné době vybírá ze soutěžních návrhů ten nejvhodnější. Hlavním kritériem soutěže je nejenom účelnost mobiliáře, ale i jeho estetické sladění s moderní, ale i historickou Prahou.

Myšlenka na výměnu městského mobiliáře v Praze, tedy na lavičky, koše a stojany na kola, nevznikla tak zcela náhodou.

"Mé první vzdělání je kunsthistorické, to znamená, že jsem historik umění a zabývala jsem se posuzováním tvarů. Když se člověk díval na to město a mobiliář, který máme rozesetý po městě, na tu různorodost a různou kvalitu, spíše nekvalitu, tak nás v loňském roce napadlo, že by bylo dobré sjednotit mobiliář," řekla Adriana Krnáčová, primátorka hl.m.Prahy.

Na základě toho Magistrát hlavního města Prahy vypsal mezinárodní designérskou soutěž na velký a malý koš, lavičku a stojan na kolo.

"Ta soutěž byla dvoukolová. Do prvního kola té soutěže se přihlásilo 31 účastníků a porota vybrala 3 finalisty, kteří vyrobili tyto prototypy, které jsou teď umístěné na zahradě Institutu plánování a rozvoje," řekl Marek Kopeč, vedoucí kanceláře projektů a soutěží IPR hl.m.Prahy.

V současné době je v Praze rozmístěno 70 druhů košů různých barev, velikostí a kvality.

"Máme nějakých 30 druhů laviček. Jedna horší než druhá, na některých se upřímně nedá ani sedět. Podle mého názoru je Praha nejkrásnější město na světě, takže by i v tomto ohledu měla mít určité estetické kvality, které se snažíme touto soutěží vrátit," řekla Adriana Krnáčová.

Odborná porota se sejde v září a výsledky soutěže by měly být známy v říjnu. Následně se uzavře smlouva s vítězem soutěže a magistrát odkoupí jeho licenci. Tu bude vlastnit a také rozhodovat o výrobě mobiliáře a o jeho distribuci. S jeho výrobou by se mělo začít na podzim v roce 2018. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt