Banner

Letenské sady vysychají

11.08.2017 | PRAHA | Ostatní | Milan Řepka

Letenské sady nezvratně vysychají. Hrozí tak, že do několika let by Letná mohla přijít o veškerou zeleň. Praha proto přišla s řešením, které by tomu mohlo zabránit. 

Magistrát hlavního města Prahy chce zastavit vysychání Letenských sadů vybudováním nové zavlažovací nádrže.

"Problém s vláhou tam samozřejmě je, my s tím počítáme a chtěli bychom Letnou zavlažovat," řekla Jana Plamínková, radní hl.m.Prahy.

"Je to obecně trend, který je v republice. To znamená, že těch srážek je čím dál tím méně a samozřejmě Letná je v tom extrémní, protože to je prudký svah jižní, kde žádná přirozená voda nebo vodoteč nebyla, tak tím více trpí tím suchem, které v posledních letech je," řekl Dan Frantík, vedoucí oddělení péče o zeleň, Magistrát hl.m.Prahy.

"Odbor ochrany prostředí rozhodl, že by se pro zalévání Letné využil rybník, který se tam vybuduje za Hanavským pavilonem a který bude zásobovaný vodou z Rudolfovy štoly," řekla Jana Plamínková.

Hlavní město přitom nechtělo řešit zavlažování Letné pitnou vodou z městského vodovodu a proto navrhuje řešení, které je ekonomické, efektivní, ale hlavně ohleduplné k unikátnímu prostoru Letenských sadů.

"Ta nová vodní plocha je v tom území už stabilizovaná, zhruba severně od Hanavského pavilonu v takové přirozené proláklině, která tam je. Mělo by to být několik set metrů čtverečních, nemáme to ještě přesně definované. Ta vodní plocha by měla být napájena vodou z Rudolfovy štoly, která by se tam čerpala a překonával se ten výškový rozdíl, který je mezi Rudolfovou štolou a tou Letenskou plání," řekl Dan Frantík.

"To znamená, že ten systém by byl řekněme samozavlažovací?"

"Samozřejmě čerpadla by vyhnal do toho rybníčku a pak už by to šlo samospádem. Předpokládá se, že by se čerpalo přes den a přes noc by probíhala ta zálivka, stejně tak jako standardně ve všech parcích ty závlahy nejdou přes den ale jdou v noci - zhruba od půlnoci do 4 do rána. Ten propočet je takový, že ta hladina by neměla kolísat víc než o nějakých pár centimetrů," řekl Dan Frantík.

Pokud skutečně dojde k realizaci plánu hl.m.Prahy, tak by přibližně do 3 let měla právě v těchto místech vzniknout nová zavlažovací nádrž pro Letenské sady. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt