Banner

Klasická hudba má konečně své hudební ceny

06.10.2016 | PRAHA | PRAHA 1 | Johanka Hubičková

V České republice se v kultuře uděluje celá řada cen a ocenění, ale klasická hudba žádné takové ocenění nikdy neměla. Lidé, kteří v této oblasti kultury působí si prostě existenci takové ceny dávno zasloužili.

Klasická hudba se v České republice konečně dočkala vlastních hudebních cen. Tato nová ocenění nesou název Classic Prague awards a historicky poprvé se budou udělovat v lednu 2017.

„Nápad vznikl zhruba před rokem a realizaci jsme spustili přibližně před devíti měsíci. Propagace české klasické hudby je nedostatečná a právě proto nastartovat takovouto soutěž znamená minimálně dát lidem prostor, aby se mohli přihlásit a hudební projekt zrealizovat,“ řekl Jiří Besser, ředitel soutěže.

A zároveň odměňovat nejlepší tuzemské pěvce, instrumentalisty, dirigenty, skladatele, ale i sbory a orchestry.

„Jsme velice rádi, že jsme mohli přijmout roli hlavního partnera v ceně Classic Prague awards. Určitě je to významná oblast naší kultury, která nás reprezentuje v zahraničí a Praha 1 je srdcem této kultury,“ uvedl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.

O udělení cen ve všech kategoriích bude rozhodovat odborná porota sestavená z uznávaných osobností klasické hudby.

„Já mám v této porotě na starost oblast crossoverové hudby, hudby s žánrovými přesahy, spadá sem i scénická a filmová hudba, dokonce můžeme zařadit i hudbu z počítačových her, která je dnes další fenomén. Toto jsou všechno muziky, kde se v některých z nich pohybuji, v některých zase ne, ale i tak o nich něco vím,“ řekl hudební skladatel Ondřej Soukup.

Ceny Classic Prague awards se budou vyhlašovat jedenkrát ročně v nominačních a soutěžních kategoriích. Nominační jsou talent roku, celoživotní přínos a propagace české hudby v zahraničí.

„Sedm zbývajících cen jsou takzvané soutěžní, otevřené pro širokou veřejnost, působící na poli klasické hudby a každá, kromě té Křišťálové trofeje, bude oceněna částkou 100 000,- Korun,“ doplnil Jiří Besser, ředitel soutěže.

Ceny za rok 2016 se budou premiérově udílet v Sále Martinů, na Malostranském náměstí v Praze 21. ledna 2017.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt