Banner

Soutěž Praha fotografická zná své vítěze

11.04.2017 | PRAHA | PRAHA 1 | Lukáš Kubát

Na pražské Staroměstské radnici byla zahájena Výstava Praha fotografická. Ocenění byli I nejlepší fotografové. Letos se do soutěže přihlásilo celkem 105 autorů s 949 fotografiemi.

Krása Prahy a její proměny, Lidé v Praze, Problémy Prahy, Kronika hlavního města a Nové Město. To je 5 kategorií, ve kterých se v letošním ročníku soutěže Praha fotografická střetli nejlepší fotografové.

"Já jsem rád za to, že tato výstava nebo tato soutěž vznikla. Protože Praha jako symbol všeho krásného má neskutečné množství zákulisí, které je možné fotit," řekl Jan Wolf, radní hl.m.Prahy.

"Každý rok mě překvapují ta témata, protože by se zdálo, že Praha je fotografovaná tolikrát, že už se to musí zdát jako téma nudné, ale fotografové stále přesvědčují o tom, že stále a stále nalézají nová témata," řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.

Letos se objektivy soutěžících často soustředily na obyvatele metropole.

"Velký důraz v tomto ročníku je kladen na lidi. Na člověka jako tvůrce města. Více než památky, dokonce více než různé problémy převažuje to, jak žijí lidé. Zajímavé je, že u těch vítězných fotografií byla většina těch fotografií černobílá, což je zase fotografický trend," řekla Věra Matějů, kurátorka výstavy.

Hlavní cena primátorky byla udělena Ivanu Svatošovi za snímek Dva světy.

"Já jsem chodil po tom železničním mostě a viděl jsem lidi, jak často krmí ty labutě. Ale nebyl tam sníh, a když napadl sníh, tak jsem viděl ten kontrast," řekl fotograf, Ivan Svatoš.

I pro ostatní oceněné je Praha velmi inspirativní.

"Motivovalo mě hlavně prostředí, protože to je fotka s několinásobnou expozicí, a byla to spíše taková síla okamžiku," řekla fotografka, Šarlota Ema Horáčková.

"Já jsem dostal ocenění za soubor v kategorii Problémy Prahy. Je to soubor, který se věnuje lidem na okraji společnosti. Zajímá mě to, protože to je vlastně fenomén doby, kdy hodně lidí může z různých důvodů skončit a je těžké se odtamtud dostat zpět," řekl fotograf, Kevin V. Ton. 

Na přehlídku fotografií Praha fotografická se můžete na pražskou Staroměstskou radnici přijít podívat do 28. května. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt