Banner

Den památek na Pražském hradě

19.04.2017 | PRAHA | PRAHA 1 | Věra Dušková

Ve Španělském sále Pražského hradu se odehrávalo tradiční předávání ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Od roku 1996 je tato cena předávána u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel.

Ve Španělském sále Pražského hradu se sešli všichni, kterým záleží na stavu našich památek a s napětím očekávali, kdo tentokrát dosáhne na nejvyšší metu. Tedy na titul Historické město roku. Soutěž o cenu za nejlepší přípravu a realizaci regenerace městských památek vyhlašuje každoročně sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v souvislosti s dotačním programem Ministerstva kultury.

"Já si myslím, že ta soutěž je velice potřebná k tomu, aby motivovala města a obce, aby se starali o své památky," řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.

"Je to v podstatě impulz pro to, abychom například při schvalování rozpočtu mohli klást důraz na dotační programy a investice v oblasti památkové péče," řekl Filip Kračman, radní MČ Praha 1.

"Díky programu regenerace, což je dotační titul Ministerstva kultury, kdy prostřednictvím Ministerstva kultury přichází peníze přímo ze státního rozpočtu do měst, do městských jader. Vznikají krásná, obnovená, nová historická jádra," řekla Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

"Stačí se projít po naší zemi a vidíme, jak památky rozkvétají. Je to ten magnet, za kterým přijíždějí miliony lidí z celého světa a je to jenom díky tomu, že jsou speciální programy ale také šikovní lidé, kteří je dokáží využívat," řekl Daniel Herman, ministr kultury ČR.

"Já myslím, že Praha 1 je trošičku záležitost a kategorie sama pro sebe, protože se asi těžko může srovnávat počtem památek, Pražská památková rezervace s těmi ostatními. Nicméně chceme jít příkladem a i letos jsme přihlásili do soutěže dům Havelská 5, což je dům U Kutovců a také Werichovu vilu," řekl Oldřich Lomecký.

MČ Praha 1 se jako už mnohokrát dostala mezi finalisty soutěže. Titul Historické město roku si nakonec odnesl starosta města Jičína. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt