Banner

Rekonstrukce Národního muzea pokračuje

20.04.2017 | PRAHA | PRAHA 1 |

Starosta Prahy 1 přišel zkontrolovat průběh opravy budovy Národního muzea. Tato budova prochází velmi nákladnou rekonstrukcí a navíc je tunelem propojována s budovou bývalého federálního shromáždění. Na Václavském náměstí tak vznikne zcela nový muzejní komplex, ve kterém budou také nové sbírky a expozice.

Rekonstrukce budovy Národního muzea začala před více než dvěma lety a bylo na ní vyčleněno přes 1,5 miliard korun. Oprava budovy už nešla odložit, byla totiž závažně narušena její statika.

"To, že by budova spadla, nehrozilo. Ta budova byla ale celkově dožilá, neměla žádné protipožární zabezpečení, elektroinstalaci, zkrátka byla ve špatném stavu. Návštěvníkům však nebezpečí nehrozilo," řekl Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

"Je potřeba ten dům dostat opět do zdravé kondice při zachování té historické hodnoty," řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.

Rekonstrukce Historické budovy Národního muzea je velmi náročná. Stavaři nesmějí poškodit architektonické prvky této památky.

"Je snaha zachovat co nejpůvodnější vzhled, někdy tyto dvě podmínky je obtížné splnit současně, ale uvidíme. Myslím si, že stavaři se s tím perou docela zdatně," řekl Oldřich Lomecký.

Při rekonstrukci budovy byl objeven archeologický nález. Jde o část barokního zdiva.

"My jsme to samozřejmě museli s archeology pořešit, zdokumentovat, část toho zdiva zakonzervovat a druhou část uložit do našich sbírek," řekl Michal Lukeš.

Historická budova Národního muzea bude navíc propojena s budovou bývalého federálního shromáždění, a vznikne tak velký muzejní komplex propojený tunelem.

"To je asi jedna z technicky nejsložitějších částí takhle uprostřed budovy ve městě," řekl Michal Lukeš.

"Mně se zejména líbilo, jak je propojen ten spojovací tunel mezi novou a starou budovou," řekl Oldřich Lomecký.

Dokončení rekonstrukce Historické budovy Národního muzea je plánováno na říjen roku 2018. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt