Banner

Bohemia JazzFest je světově proslulý

11.07.2017 | PRAHA | PRAHA 1 | Tomáš Mladějovský

Bohemia JazzFest patří k největším hudebním festivalům na světě. Ročně přiláká na pražské Staroměstské náměstí i do dalších měst desetitisíce milovníků jazzové hudby. Na tomto festivalu si spolu mohou zahrát špičkoví hudebníci z různých zemí. Tato ojedinělá přehlídka jazzových interpretů je pro diváky zdarma.

První ročník hudebního festivalu Bohemia JazzFest se uskutečnil v roce 2005. U jeho zrodu stál uznávaný jazzový kytarista, Rudolf Linka.

"Mně vždy přišlo, že by bylo úžasné, kdyby ta architektura, která je naprosto světová, měla protiklad v něčem, co je naprosto živé a také světové. A tak vznikl Bohemia JazzFest," řekl Rudolf Linka, ředitel festivalu.

Bohemia JazzFest je setkáním výborných jazzových hudebníků z celého světa. Vždy se na něj těší a přijíždí jich stále více. Počet jejich příznivců také rok od roku narůstá.

"Bohemia JezzFest je pro mě událost československého jazzu. Patří mezi nejlepší festivaly, které se konají v Česku a na Slovensku," řekl Ondrej Krajniak, jazzový pianista.

"Všem se Praha líbí. Tam je ten problém, že všichni chtějí hrát v Praze. Co dělá Prahu, nebo vůbec Česko Českem, je to úžasné obecenstvo. Lidé jsou z toho nadšení," řekl Rudolf Linka.

Jazzová hudba vždy spojovala lidi různých národností, barvy pleti či náboženského vyznání. Jazz na Staroměstském náměstí to každoročně potvrzuje.

"Jazzová hudba vždy byla symbolem svobody, symbolem svobody myšlenek a byla to i kultura lidí, kteří tuto svobodu vyznávali. Já jsem moc rád, že Rudolf Linka nám přiváží ten nejlepší jazz z Ameriky a nejen z Ameriky, ale možnost představit se tady má i ten domácí jazz. Já už si nedokážu představit začátek léta v centru Prahy bez Bohemia JezzFestu. Myslím si, že i Pražané si na to zvykli a každý rok se na to těší," řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.

Vrcholným zážitkem letošního 13. ročníku Bohemia JezzFestu bylo vystoupení Tria Otto Hejnice, nezaměnitelný zvuk kytary Rudyho Linky nebo jazzová sóla polského trumpetisty Macieje Fortuny. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt