Banner

Čestným občanem Prahy 1 se stal Vladimír Jirout

24.07.2017 | PRAHA | PRAHA 1 | Lukáš Kubát

Čestné občanství první Městské části převzal z rukou starosty Oldřicha Lomeckého architekt Vladimír Jirout. Ten se významný způsobem podílel na budování pražského metra.

Vladimír Jirout. Architekt, jehož přičiněním dnes v Praze nejezdíme podpovrchovou tramvají ale metrem, se stal čestným občanem Prahy 1.

"Je to architekt, který se v podstatě zasloužil v 70. letech a i později o to, že vůbec vzniklo pražské metro. Byl to jeden z odborníků, který prosazoval tuto variantu a je to základ dopravního systému, který v Praze funguje velice dobře," řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.

Vladimír Jirout byl jednou z osobností, která za pražské metro bojovala. Podpovrchová tramvaj, která se totiž původně začala v Praze stavět, by neměla takovou kapacitu a kvůli ní by padlo k zemi i mnoho domů v historickém centru města. Zlí jazykové ale dodnes tvrdí, že nám metro nadiktoval Sovětský svaz.

"O nás říkali, protože ten štít se potom objednal ze Sovětského svazu, že Praha metro nepotřebovala a že nám ho sověti vnutili. To se dovídám i do dneška," řekl Vladimír Jirout, architekt.

Vladimír Jirout se kromě architektury dlouhodobě věnoval i skautingu, za co byl také několik let vězněn. Jeho vztah k Praze a centru metropole je hodně ovlivněn jeho profesí.

"Praha je největším středověkým městem se zachovalým půdorysem. Takové město v Evropě není, protože většina těch velkoměst byla vybombardovaná. Praha má jedinečnou strukturu, Hradčany a Vyšehrad. Praha je klenot, je dobře ji chránit a vážit si toho," řekl Vladimír Jirout.

Vladimír Jirout bydlí na Malé Straně a před nedávnem oslavil krásné 85. narozeniny. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt