Banner

Handy Cyklo Maraton má spoustu vítězů

06.08.2017 | PRAHA | PRAHA 1 | Věra Dušková

Velkolepě byl v Praze zakončen další ročník Handy Cyklo Maratonu. Trasa tohoto pětidenního nonstop cyklistického závodu měří 2 222 km. Týmy zde tvoří zdraví a handicapovaní, muži a ženy, amatéři i profesionálové.

Metrostav Handy Cyklo Maraton je podnikem v každém slova smyslu unikátním.

"Protože se jede 2222 kilometrů, nonstop 111 hodin," řekl Tomáš Pchálek, spoluzakladatel organizace Cesta za snem.

Tím ale unikátnost celého projektu nekončí. Nejde totiž o jen tak ledajaký závod, ale o cestu k plnohodnotnému životu vozíčkářů. Na trase totiž jedou týmy složené ze zdravých i handicapovaných lidí.

"Chceme ukázat, že lidé s handicapem a lidé zdraví mohou dohromady spolupracovat, mohou tvořit funkční tým a mohou dokazovat velké věci. Když to mohou dokazovat v takto extrémním podniku, tak to musí fungovat i tady venku na ulici," řekl Tomáš Pchálek.

Metrostav Handy Cyklo Maraton pořádá organizace Cesta za snem, která v roce 2009 také vznikla poněkud unikátním způsobem.

"Můj kolega Heřman Volf si po úrazu na lyžích přerazil páteř a zůstal na vozíku. Tak se rozhodl, že vyrazí na handbiku na cestu do Paříže," řekl Tomáš Pchálek.

Takových cest posléze přibývalo, stejně jako lidí, kteří se k projektu přidávali. Vítězem v tomto závodě ale není jen ten nejrychlejší. Vítězí především týmy, které spolupracují celoročně.

"U nás vyhrává skutečně každý, kdo se toho účastní, ale vybíráme vždy jeden tým, který je celoročně největším nositelem myšlenky, kterou my razíme, že život s handicapem nekončí. Ten tým se stará o toho člověka, pomáhá mu zpět do toho života," řekl Heřman Volf, spoluzakladatel organizace Cesta za snem.

Cesta za snem získala pro svou myšlenku spoustu sponzorů a podporovatelů.

"Třeba tady v Praze máme velkou podporu jednak od MČ Praha 1, kde jsme právě teď a kde se uskutečňuje cíl tohoto Maratonu, což je super. Je to pod záštitou pana starosty Oldřicha Lomeckého. Podporuje nás také MČ Praha 6 nebo Magistrát hlavního města," řekl Tomáš Pchálek.

"My už to letos podporujeme pátým rokem. Podporujeme to granty a velmi si vážíme té spolupráce, protože taková věc je vždy velmi důležitá. Cesta za snem je cesta za snem," řekl Zdeněk Barták, zastupitel MČ Praha 1.

"V tomto roce je to už asi třetí nebo čtvrtá akce, kterou Heřman Volf organizuje a kterou my podporujeme. Aktivně se toho dokonce účastníme, ten tým Prahy skončil na druhém místě. To znamená, že tady si myslím, že ty prostředky a energie věnovaná má skutečně hmatatelný a viditelný efekt," řekl Patrik Nacher, zastupitel hl.m.Prahy.

A tím je umění nalézt nový smysl života, který postihla krutá rána osudu.  

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt