Banner

Módní velikán Manolo Blahnik vystavuje v Praze

11.08.2017 | PRAHA | PRAHA 1 | Jana Schillerová

Pamatujete si na seriál Sex ve městě, ve kterém hlavní hrdinka nosila boty od slavného návrháře Manola Blahnika? Tak tyto a mnoho dalších můžete vidět v Muzeu Kampa, kde se návrhář obuvi rozhodl uspořádat výstavu.

Manolo Blahnik, světová módní ikona a jeden z nejvýznamnějších návrhářů obuvi, zavítal do Prahy. A to v rámci zahájení výstavy Manolo Blahnik - The Art Of Shoes, která představuje jeho celoživotní práci.

„Jedná se v zásadě o komorní retrospektivu celým jeho dílem. Manolo Blahnik má obrovský archiv, kde jsou nákresy, návrhy bot. Jedná se o tisíce exemplářů. Z tohoto obrovského archivu mistr sám společně s paní kurátorkou vybrali kolem 200 bot. Je to to nejlepší z Manolo Blahnika, co mistr sám považuje za to nejlepší,“ řekl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa.

Po Miláně a Petrohradě je Praha další evropskou metropolí, kam tato expozice zavítala. V Muzeu Kampa je k vidění 212 bot a originálních kreseb. Celá expozice je rozdělena do celkem 6 částí.

V první části s názvem Gala jsou vystavené modely, na kterých se Manolo Blahnik opravdu vyřádil. Všechny v sobě obsahují špetku ironie a představivosti.

Vidět tu můžete ale i modely z kolekce Marie Antoinette. Další částí expozice jsou například boty ovlivněné přírodou, uměním, architekturou, boty inspirované Španělskem, Itálií, Afrikou, Ruskem, Anglií nebo Japonskem. Manolo Blahnik je sice původem ze Španělska, jeho kořeny ale sahají do České republiky.

„Jeho tatínek a dědeček bydleli kousek odtud na Kampě, takže jeho výstava zde je obrazně řečeno návrat Manola Blahnika do vlasti jeho předků,“ řekl Jiří Pospíšil.

„Můj otec byl Čech a já jsem poloviční Čech,“ řekl Manolo Blahnik.

Sám návrhář dále prozradil, že se nepovažuje za umělce, ale za řemeslníka. A je vidět, že řemeslu opravdu rozumí. Jeho kariéra začala před 45 lety a dnes distribuční síť jeho značky zahrnuje celkem 290 prodejních míst ve 33 zemích světa.  

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt