Banner

Zličínský terminál P+R uleví obyvatelům Prahy

05.07.2017 | PRAHA | PRAHA 13 | Milan Řepka

Nové velkoryse pojaté záchytné parkoviště P+R by mělo vzniknout v Praze ve Zličíně. Projekt se, po rozhodnutí Magistrátu hlavního města o profinancování, dostal do počáteční fáze přípravy.

Oblasti Třebonic tvoří hlavní západní příjezdovou trasu do Prahy a je tam také rozsáhlé obchodní centrum. To jsou důvody, proč si MČ Praha 13 nechala zpracovat studii koordinace technické a dopravní infrastruktury. 

"Naše společnost byla pověřena MČ Praha 13 zpracováním studie koordinace dopravní a technické infrastruktury, a proto zajišťujeme součinnost jak architektonické kanceláře ARX, tak všech dotčených partnerů," řekl Jiří Čech, generální ředitel Č. R., s.r.o.

"Mohu říct, že skutečně velmi vítáme tenhle záměr. Magistrát už skutečně vážně prohlásil, že by o této realizaci uvažoval, dokonce je už i vytyčen nějaký časový rozměr, takže my to nesmírně vítáme," řekl Petr Zeman, místostarosta MČ Praha 13.

Projektový záměr zatím předpokládá variantní řešení terminálu Zličín. Buď bude koncipován pro 2 tisíce osobních aut, nebo to bude kombinovaný systém parkování, který by měl pojmout až 1500 aut a 150 autobusů. 

"To řešení přináší spoustu výhod právě v té obslužnosti, protože doprava se odvede přímo z té Rozvadovské spojky do terminálu. Ta auta nebudou, jako dnes, bloudit po těch ulicích a hledat místo, protože jsme přímo nad stanicí metra, takže navrhujeme eskalátory, které povedou přímo z parkovacího domu do metra. Bylo by to na stejném nástupišti, na stejné stanici, ale z druhé strany, která je dosud nevyužitá. Umožňovalo by to naprosto bezkolizní provoz," řekl Ivan Sládek, architekt, ARX Studio. 

Nový parkovací terminál Zličín by měl stát právě v těchto místech. Odhadované náklady jsou téměř 2 miliardy korun. Pokud vše půjde podle harmonogramu, měl by být v provozu od poloviny roku 2020.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt