Banner

Centrální park v Řepích má více sloužit lidem

08.03.2017 | PRAHA | PRAHA 17 | Tomáš Mladějovský

Centrální park v Řepích by do budoucna mohl získat novou podobu. Studenti ČVUT v rámci workshopu připravili několik architektonických návrhů na jeho možné budoucí úpravy. Ty by měly umožnit, aby toto přírodní centrum Prahy 17 bylo nejenom estetičtější, ale především aby více sloužilo lidem. Veřejná diskuse ukázala, jakou podobu parku by si obyvatelé Řep nejvíce přáli.

Centrální park v Řepích láká svou zelení místní k dlouhým procházkám, ale do budoucna by se mohla jeho podoba ještě v mnohém zlepšit.

"Jsou zde různé návrhy, a myslím si, že určitě městská část bude mít z čeho vybírat, protože jsou to nápady, které nás třeba na radnici ani nenapadly," řekla Jitka Synková, starostka MČ Praha 17.

Na setkání studentů ČVUT s obyvateli Řep bylo představeno celkem 5 návrhů. Z těch budou radní vycházet, a především, do výsledného projektu zapracují požadavky lidí, pro které jsou Řepy opravdovým domovem.

"My jsme už v minulosti udělali průzkum, aby si lidé vlastně řekli, co by chtěli. Takže například jsme zjistili, že by chtěli, aby tam byl nějaký vodní prvek," řekla Jitka Synková.

"Já jsem hrozně rád, že studenti se do toho pustili s takovou vervou, dneska je to místo sice velké, ale v podstatě na nic jiného než na velkou akci se nedá využít. Právě to bychom chtěli změnit, a chtěli bychom umožnit, aby lidé mohli to místo využívat každodenně," řekl Michal Štěpař, radní MČ Praha 17.

Centrální park v Řepích je tak trochu architektonickým oříškem, protože kromě velké kreativity své budoucí možné podoby, je jeho úkolem také harmonicky propojit novou část Řep s tou tradiční, historickou.

"Ty práce studentů nejsou návrhy, které by se měly realizovat. To jsou návrhy, které mají vést k tomu, aby se rozproudila diskuze mezi občany," řekla Radmila Fingerová, vedoucí studentských projektů ČVUT.

"Jsem ráda, že bude nová podoba. Hlavně, aby to nebylo jenom místo pro psy. Aby to bylo vyžití pro děti, jak pro ty menší, tak pro ty větší, protože potom odrůstají," řekla Šárka Matyášová, obyvatelka Řep.

Studentské práce odstartovaly veřejnou diskuzi o budoucí podobě Centrálního parku v Řepích. Jaká však bude jeho opravdová podoba ukáže až konečný návrh projektu.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt