Banner

Trojský zámek překypuje výstavní krásou

29.06.2016 | PRAHA | PRAHA 2 | Johanka Hubičková

Galerie a Muzeum hlavního města Prahy pořádají v prostorách Trojského zámku výstavu unikátní sbírky pražské kameniny. Výstava potrvá do konce října.

V prostorách Trojského zámku probíhá výstava pražských kamenin ze sbírek Muzea hlavního města Prahy. Vystavené exponáty byly vyrobeny v pražské továrně na zpracování jemné kameniny, která byla první svého druhu u nás. Založili ji čtyři pražští měšťané roku 1971.

"Tradičně otevíráme sezónu dvěma výstavami a je to vždycky výběr z uměleckého řemesla. Tentokrát je to pražská kamenina," prozradila Magdalena Juříková - ředitelka Galerie hlavního města Prahy.

"Tato výstava je zajímavá tím, že si můžete zde prohlédnout velké množství užitné kameniny, která se používala vlastně v měšťanských rodinách. Byla to vlastně dostupná záležitost. Nahrazovala do jisté míry porcelán, který se nacházel hlavně ve šlechtických rodinách nebo v duchovenstvu. Samozřejmě měšťané potom taky toužili," sdělila Helena Tůmová - kurátorka Muzea hlavního města Prahy.

V manufaktuře se vyráběly hlavně nápojové a jídelní sety. Cenově přístupné měšťanstvu, zdobené malovanými žánrovými obrázky, romantickými krajinami a postavami světců.

"Ten rozvoj kameniny byl hlavně zajímavý tím, že se snažila šlechta u nás vymýtit v podstatě veškerý cínový nádobí, které bylo zdraví škodlivé, a tudíž se čile rozvíjela výroba této kameniny měkké," dodala Helena Tůmová - kurátorka Muzea hlavního města Prahy.

Figurální kameninu pražská manufaktura produkovala už na samém počátku své existence. Figurální náměty se též objevují jako doplněk užitkové keramiky.

"Tyto sbírky pocházejí z Muzea hlavního města Prahy, který vlastně je jednou z největších sbírek pražské kameniny," podotkla Helena Tůmová - kurátorka Muzea hlavního města Prahy.

Výstava je pro jednotlivce, páry i rodiny s většími dětmi a spojit ji můžete s dalšími aktivitami v Tróji.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt