Banner

Karlovo náměstí má naději na rekonstrukci

10.01.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Jana Schillerová

Karlovo náměstí má projít v nejbližší době rekonstrukcí. V plánu je revitalizovat kompletně historický park. O jeho nové podobě se ale stále vede spor mezi radnicí Prahy 2 a památkovým ústavem. Vyjasnit celou situaci má soutěžní dialog.

Karlovo náměstí, největší náměstí v České Republice a jedno z největších v Evropě, projde rekonstrukcí. Některé částečné úpravy se uskutečnili v předchozích letech. V současnosti čeká kompletní revitalizaci historický park. O jeho podobě se vede dlouhý spor mezi radnicí Prahy 2 a památkáři.

„Tady je právě docela debata s památkáři. Otázka je, co oni povolí a nepovolí, jak moc se může zasáhnout do dispozice navržené Františkem Tomajerem,“ řekl Václav Vondrášek, místostarosta MČ Praha 2.

„Je to prostě kulturní památka. Musí také sloužit ve 21. století a ty nároky jsou dneska úplně jiné na to užívání, než byly v tom 19. Století a právě ta míra toho kompromisu by se měla vyjasnit,“ řekla Jana Plamínková, radní hl. m. Prahy.

Vyjasnit by se měla v rámci architektonické soutěže, tedy soutěžního dialogu, veřejné zakázky se zvláště složitým předmětem.

„Probíhá to tak, že se osloví vybrané architektonické ateliéry a diskutují všichni zúčastnění, magistrát hl. m. Prahy, městská část Praha 2, památkový ústav, národní památkový ústav,“ řekla Jana Plamínková.

Výsledkem tohoto dialogu by měl být návrh nové podoby náměstí, na kterém se shodnou všechny zúčastněné strany.

„Je tady určitá naděje, protože to do ruky vzalo hlavní město Praha, které si už konečně založilo odbor strategických investic, a i proto máme institut plánování a rozvoje do září tohoto roku udělat zadání pro právě tu soutěž,“ řekl Václav Vondrášek.

Praha 2 se snaží hájit zájmy společnosti, která by ráda využívala park v rámci kulturních a společenských událostí. Pokud se všechny strany shodnou, proměna Karlova náměstí začne v roce 2018.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt