Banner

Ztracenka čeká na pomník Milady Horákové

11.01.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Věra Dušková

Klub doktorky Milady Horákové ve spolupráci s Městskou částí Praha 2 vypsal veřejnou soutěž o ztvárnění pomníku k uctění oběti a odkazu jedné z nejznámějších obětí komunistické zvůle. Milada Horáková byla popravena na dvoře Pankrácké věznice 27. června 1950.

Výstava modelů pomníků k uctění oběti a odkazu Milady Horákové, která je instalována v prvním patře úřadu městské části Praha 2 nabízí řadu zajímavých řešení. Autoři svá díla přihlásili do veřejné soutěže, vypsané klubem doktorky Milady Horákové. O jednoduché zadání rozhodně nejde.

„Jedna věc je udělat správnou sochu, správný model, ale vtělit do toho tu myšlenku je velký problém,“ řekl Václav Vondrášek, místostarosta MČ Praha 2.

Každý z autorů jednotlivých modelů volil svůj vlastní osobitý přístup a zdroj inspirace.

„Pro mě bylo úplně nejdůležitější si přečíst dopisy, které psala v cele smrti. Říkala jsem si, že to je situace, kdy člověk už nelže sám sobě a nikomu,“ řekla Jitka Kůsová, výtvarnice.

„Snažil jsme se spíš znázornit tu symbolickou rovinu nějakého jejího odkazu jako obecně platnou zkušenost nebo myšlenku, která má co říct v jakékoli době a jakémukoli publiku,“ řekl Ondřej Tuček, výtvarník.

Padesátá léta se zapsala do naší historie jako jedno z nejtemnějších období. Přesto stále přibývá lidí, kterým tato doba vůbec nic neříká. I to je důvod, proč klub doktorky Milady Horákové oslovil městskou část Praha 2 s myšlenkou instalovat důstojný pomník do zrekonstruované zahrady Ztracenka.

„Kde je takový hezký, tichý prostor pro meditaci k tomu, aby se tam dalo přemýšlet právě nad tím odkazem Milady Horákové,“ řekl Václav Vondrášek.

„Bez paměti, vzpomínání, upomínání, pamatování a myšlení do budoucna si svou svobodu neuchovám,“ řekla Jitka Titzlová, členka Klubu dr. Milady Horákové.

Pro vzpomínku na Miladu Horákovou a uctění jejího odkazu je Praha 2 ideální místo. Jediná žena popravená komunisty v padesátých letech se totiž narodila a dlouhá léta žila na Královských Vinohradech.

PR

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt

Oční klinika DuoVize je jedničkou ve svém oboru

Plynárenské muzeum prožilo rušnou noc