Banner

Ztracenka čeká na pomník Milady Horákové

11.01.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Věra Dušková

Klub doktorky Milady Horákové ve spolupráci s Městskou částí Praha 2 vypsal veřejnou soutěž o ztvárnění pomníku k uctění oběti a odkazu jedné z nejznámějších obětí komunistické zvůle. Milada Horáková byla popravena na dvoře Pankrácké věznice 27. června 1950.

Výstava modelů pomníků k uctění oběti a odkazu Milady Horákové, která je instalována v prvním patře úřadu městské části Praha 2 nabízí řadu zajímavých řešení. Autoři svá díla přihlásili do veřejné soutěže, vypsané klubem doktorky Milady Horákové. O jednoduché zadání rozhodně nejde.

„Jedna věc je udělat správnou sochu, správný model, ale vtělit do toho tu myšlenku je velký problém,“ řekl Václav Vondrášek, místostarosta MČ Praha 2.

Každý z autorů jednotlivých modelů volil svůj vlastní osobitý přístup a zdroj inspirace.

„Pro mě bylo úplně nejdůležitější si přečíst dopisy, které psala v cele smrti. Říkala jsem si, že to je situace, kdy člověk už nelže sám sobě a nikomu,“ řekla Jitka Kůsová, výtvarnice.

„Snažil jsme se spíš znázornit tu symbolickou rovinu nějakého jejího odkazu jako obecně platnou zkušenost nebo myšlenku, která má co říct v jakékoli době a jakémukoli publiku,“ řekl Ondřej Tuček, výtvarník.

Padesátá léta se zapsala do naší historie jako jedno z nejtemnějších období. Přesto stále přibývá lidí, kterým tato doba vůbec nic neříká. I to je důvod, proč klub doktorky Milady Horákové oslovil městskou část Praha 2 s myšlenkou instalovat důstojný pomník do zrekonstruované zahrady Ztracenka.

„Kde je takový hezký, tichý prostor pro meditaci k tomu, aby se tam dalo přemýšlet právě nad tím odkazem Milady Horákové,“ řekl Václav Vondrášek.

„Bez paměti, vzpomínání, upomínání, pamatování a myšlení do budoucna si svou svobodu neuchovám,“ řekla Jitka Titzlová, členka Klubu dr. Milady Horákové.

Pro vzpomínku na Miladu Horákovou a uctění jejího odkazu je Praha 2 ideální místo. Jediná žena popravená komunisty v padesátých letech se totiž narodila a dlouhá léta žila na Královských Vinohradech.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt