Banner

Výstava Stonožky v ZŠ Kladská pomůže dětem

27.03.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Lukáš Kubát

V základní škole Kladská v Praze 2 se konala vernisáž výtvorů žáků školy. Výstava je součástí projektu Stonožka. Vystavená díla dětí se prodávala a získané finanční prostředky pomohou nemocným a postiženým dětem v Česku i v jiných zemích světa.

Hnutí Stonožka se zrodilo před 27 lety, kdy se Běla Gran Jensen vrátila z Norska, kam předtím emigrovala.

„Byla jsem požádána jednou sestřičkou z Karlova náměstí, jestli bych nepomohla v nemocnici, a já, aniž bych v tom rozrušení z příjezdu přemýšlela, řekla jsem ano. Pak jsem říkala „Za Čechy žebrat nebudu“, tak jsem vyzvala české učitelky, na které věřím, aby děti malovaly, začali jsme to prodávat, a najednou to dostalo vlastní život,“ řekla Běla Gran Jensen, zakladatelka Stonožky.

V základní škole Kladská pořádají každoročně prodejní výstavu. Z vybraných peněz se už podařilo zafinancovat řadu projektů.

"Pomáhali jsme v prvopočátcích v českých dětských nemocnicích. Před téměř 12 lety jsme začali spolupracovat s armádou. Vojáci, ve válkou postižených oblastech, vědí, kde je potřeba tamější pomoc dětem. Poslední 2 roky máme spolupráci s Fakultou aplikovaných věd v Plzni, a pomáháme výzkumu léčby Crohnovy choroby," řekla Kateřina Vávrová, ředitelka ZŠ Kladská.

Aktivitu školy podporuje i radnice druhé městské části.

"Snažím se s nimi spolupracovat nejenom jako starostka, která má na starost oblast školství, ale aby samozřejmě i ta mimoškolní činnost těch dětí byla smysluplná, a aby se naučily už od mládí pomáhat ostatním," řekla Jana Černochová, starostka MČ Praha 2.

Jana Černochová jako poslankyně výboru pro obranu měla možnost některé z obrázků Stonožky předat českým vojákům v Afghánistánu.

"I v tom Afghánistánu těm vojákům to udělá radost, když si mohou zpestřit ten svůj ne úplně snadný život na těch základnách tím, že si oblepí ty bílé chodby těmi obrázky od dětí," řekla Jana Černochová.

Stonožce se za 27 let své existence podařilo na dobročinné účely vybrat více než 100 milionů korun.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt