Banner

V Praze 2 byli uctěni hrdinové heydrichiády

11.04.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Nela Štefanová

V souvislosti se 75. výročím vojenské operace Anthropoid Městská část Praha 2 odhalila pamětní desky na domech v Italské ulici kde žili lidé, kteří ukrývali nepřátelé nacistického režimu.

V Italské ulici na Vinohradech byly slavnostně odhaleny pamětní desky věnované obětem heydrichiády. Rodina Bergauerova a Sobkova ukrývala a pomáhala spolupracovníkům Odbojové operace Anthropoid. Za tuto pomoc byly v roce 1942 popraveni v koncentračním táboře v Mauthausenu.

"Celá řada těch statečných mužů a žen, kteří pomáhali našim parašutistům, pocházela nebo žila na Praze 2, a my jsme se rozhodli ve spolupráci s Rotou Nazdar, s legionáři a se sdružením Anthropoid 1942 až 2017 udělat takový projekt odhalování pamětních desek na domech, kde tito stateční muži a ženy žili," řekla Jana Černochová, starostka MČ Praha 2.

Zdeňka Paková se obrátila na manžele Bergauerovy s prosbou, zda-li by poskytli anglickému Majorovi Ronaldu Littledaleovi úkryt poté, co uprchl nacistům ze zajateckého tábora. Ti ochotně souhlasili a britského pilota ukryli.

"Bohužel to dopadlo tak, že se to prozradilo, a teta Zdeňka s manželi Bergauerovy byli popraveni v Mauthausenu. Je to taková věc, kterou člověk nemůže pominout, protože je to kus historie a jako rodina na to máme nějakým způsobem vázání," řekl Radim Pak, synovec Zdeňky Pakové.

"Taková ta hloupá slova, že nemáme jako Češi nebo Čechoslováci hrdiny, s tím já naprosto nesouhlasím, a jenom tyto akce ukazují, že těch hrdinů, možná bezejmenných, dnes se ta jména identifikují, tak byla v hlavním městě, a nejenom tam, celá řada," řekla Jana Černochová, starostka MČ Praha 2.

Soběslav Sobek byl lékař, který zajistil ošetření Janu Kubišovi, když mu výbuch při atentátu na Reinharda Heydricha poranilo oko. Za tuto pomoc byli manželé Sobkovi odsouzeni trestu smrti, a 24. října 1942 v Mauthausenu popraveni.

"Konečně se na ně vzpomíná jako na hrdiny a já si toho velice vážím, jsem naprosto šťastná a je to důležité i pro budoucí generaci," řekla Jarmila Trösterová, neteř Marie Sobkové.

Na počest obětem heydrichiády plánuje MČ Praha 2 do konce června 2017 odhalit ještě další 3 pamětní desky. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt