Banner

Městská část Praha 2 slavila Modré pondělí

12.04.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Nela Štefanová

Nejvýznamnější křesťanské svátky jsou již za dveřmi a tak se na náměstí Míru v rámci Modrého pondělí slavilo. Děti se zde mohly zúčastnit zdobení velikonoční břízky nebo si užít divadlo. Rozdávána byla nejen radost u hezkého počasí, ale i mazance a čaj.

V rámci velikonočních trhů na náměstí Míru bylo slavnostně zahájeno Městskou částí Praha 2 tzv. Modré pondělí, tedy poslední masopustní pondělí před Velikonocemi. Kostely se tento den zdobily modrým suknem.

„Snažíme se udržovat tradice, které jsou dány křesťanskými slavnostmi, což Velikonoce jsou, jsou to také svátky jara. Po modrém pondělí následují další barevné dny. Velikonoční oslavy budou zakončeny v pondělí, kdy na Velikonoční pondělí si budeme připomínat ze zmrtvýchvstání Ježíše Krista,“ Jana Černochová, starostka MČ Praha 2.

Návštěvníkům oslav Modrého pondělí na náměstí Míru bylo rozdáváno občerstvení v podobě mazance a čaje. Ti nejmenší se mohli nechat namalovat na obličej nebo vytvořit velikonoční dekorace.

„Je to spojené s oživování veřejného prostoru na náměstí sv. Ludmily na náměstí Míru, kde se konají velikonoční trhy, před vánocemi vánoční trhy, ale je to spojeno s řadou zajímavých kulturních zážitků, nejen o prodeji nějakých drobností,“ řekl Jaroslav Šolc, radní MČ Praha 2.

„Tuto pomlázku upletli dobrovolníci z městské policie a já jí dostala od slečny, která mi jí přišla dát při rozdávání mazanců,“ řekla Jana Černochová, starostka MČ Praha 2.

Pomlázkou je také přeneseně nazývána i sama koleda neboli výslužka za vyšlehání dívek. Zpravidla to bývají malovaná velikonoční vejce, ale také pentle na pomlázku, sladkosti či alkohol.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt