Banner

Radnice Prahy 2 hostí výstavu o pilotech RAF

30.05.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Lukáš Kubát

Druhá městská část společně s Klubem vojenské historie 276 peruť pořádají mezinárodní putovní výstavu Českoslovenští letci v RAF. Ta je k vidění v budově úřadu Prahy 2 na Náměstí Míru.

Osudy českých pilotů u královského letectva a jejich úspěchy, ale i problémy s komunistickými persekucemi, popisuje nová výstava na radnici Prahy 2.

"Výstava popisuje působení Čechoslováků v RAF, začíná nějakými 30. lety, jednak jejich základní vojenskou službou, případně důvodem, proč odcházeli do zahraničí, následně zachycuje odchod do Velké Británie přes různé země, potom zachycuje jejich boj v RAF, následně hořkosladký návrat do osvobozeného Československa," řekl Filip Procházka, Klub vojenské historie 276th Sfdn. RAF.

Výstava byla původně určena pro britské návštěvníky, ale stala se putovní, a již navštívila na dvě desítky výstavních síní u nás, i v zahraničí.

"Výstava vznikala před 4 lety. Byla připravovaná k 75. výročí vzniku našich perutí. I s tím záměrem, kdy byla prvotně cílená pouze na VB, tak jsme tam komponovali i ty věci, které Britové nemusí pravděpodobně vidět. Právě tu poválečnou část perzekuce, znovu připomínání, oslavování, uvrhování do vězení a další," řekl Filip Procházka.

Připomínání historie, a to nejen té válečné, je pro vedení druhé MČ velice důležité.

"Pokud jde o vojenskou historii, tady bych rád vyzdvihl úsilí naší paní starostky Jany Černochové, protože ta se těmto věcem věnuje ráda a dobře. Toto je výsledek jednoho z jejích úsilí, ohlédnutí se za činností letců RAF, která navazuje na výstavu, kterou jsme zde měli v loňském roce. Ta byla věnována filmu Nebeští jezdci," řekl radní MČ Praha 2, Jaroslav Šolc.

Výstavu Českoslovenští letci v RAF můžete na radnici Prahy 2 navštívit vždy v úředních hodinách, a to až do 14. července. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt