Banner

Praha 2 odhalila pamětní desky

18.06.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Lucie Sinková

Praha 2 si připomněla 75. výročí vojenské operace Anthropoid. Při této příležitosti odhalila v Resslově ulici pamětní desky manželům Loudovým a Jesenským, kteří se zapojili do pomoci parašutistům a jejich spolupracovníků.

Celý měsíc červen si připomínáme sedmdesáté páté výročí od hromadné akce Anthropoid.

,,Praha 2 dnes odhaluje třetí pamětní desku manželům Loudovým, následně budeme odhalovat čtvrtou pamětní desku manželům Jesenským také v Resslově ulici," řekla Jana Černochová, starostka MČ Praha 2.

Obě tyto rodiny pomáhaly parašutistům například tím, že jim nosili jídlo nebo je vozili po Praze.

,,Bohužel skončili stejně jako většina lidí, která pomáhala těmto parašutistům. Zemřeli v Mauthausenu a myslím si, že stojí za to si tyto oběti připomínat," řekla Jana Černochová.

,,První deska je věnována manželům Loudovým. Pan Karel Louda byl kostelníkem v kostele svatého Cyrila a Metoděje. Staral se o ukrytou sedmičku parašutistů přímo v kryptě," řekl Karel Polata, zakladatel iniciativy Anthropoid 1942-2017.

Druhá pamětní deska je věnována manželům Jesenským.

,,Pan Jiří Jesenský podporoval parašutisty už od jara 1942 ihned po tom, co byl dobojován statečný boj parašutistů v kryptě, tak byl zatčený a za několik dnů i jeho manželka," řekl Karel Polata.

,,Jedna z těch dramatických událostí byla právě Heydrichiáda nebo-li období po bitvě zde u kostela, protože předtím byli všichni ve stresu. Už třicátého prvního května se z veřejného rozhlasu se můj otec dozvěděl, že mu zastřelili jeho nejlepšího přítele. To byla ta první oběť okamžité deprese," řekl Prokop Sedlák, spolumajitel domu v Resslově ulici. 

Na základě sedmdesátého pátého výročí Anthropoid se konala také vzpomínková akce na Karlově náměstí.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt