Banner

Labyrint krytu Folimanka byl otevřen veřejnosti

16.07.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Nela Štefanová

Největší podzemní stavba na území Prahy 2 byla opět otevřena veřejnosti. Kryt Folimanka, jehož stavba začala v letech 1952, je umístěn zhruba 20 metrů pod zemí. Návštěvníci prohlídky tak měli možnost spatřit nejen zákoutí tohoto labyrintu ale také výstavu, která zdi tohoto bunkru oživuje.

Jednou měsíčně otevírá Praha 2 veřejnosti brány krytu Folimanka. Návštěvníci tak mají možnost vstoupit do tajuplného labyrintu, který je ukrytý 20 metrů pod zemí.

"Jeho zprovoznění do plného stavu i se zavezením materiálů je do nějakých 48 hodin, ale teď kdybychom se tam zavřeli, tak ten kryt zprovozníme během následujících 6 - 8 hodin," a řekl Ladislav Veselák, vedoucí oddělení krizového řízení a bezpečnosti MČ Praha 2.

V úkrytu se nachází několik studen, dvě toalety, filtroventilační jednotky, prachové komory, provizorní márnice, spojovatelna nebo energetické centrum.

"Doba ukrytí je plánována na 72 hodin. V případě rozhodnutí o takzvaném zpohotovení úkrytu dojde k navezení lavic, na kterých budou ukrývané osoby sedět, dojde k návozu pohonných hmot pro náhradní zdroj elektrické energie. O celý chod toho úkrytu se stará takzvané krytové družstvo, které provede celé zpohotovení a osazení filtrů do filtroventilačního zařízení," řekl Petr Koníček, vedoucí odboru PPO a úkrytů CO hl.m.Prahy.

Stavba krytu Folimanka začala v druhé polovině 50. let 20. století. Dokončena byla o 10 let později.

"Je konstruován pro 1300 lidí. Na každého ukrývaného připadá necelý 1 metr čtvereční. Jinak si musíme uvědomit, že na území České republiky máme jaderné elektrárny, chemičky a kdyby byl nějaký spad, který by šel na Prahu, tak tento kryt k tomu může samozřejmě posloužit," řekl Ladislav Veselák.

Celkem se v Praze nachází 768 stálých úkrytů s kapacitou 150 607 osob. V případě potřeby by nejvíce lidí ukrylo metro a silniční Strahovský tunel. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt