Banner

Texaský kurz přežití představuje Nová galerie

11.08.2017 | PRAHA | PRAHA 2 | Jana Schillerová

Jak najít ideální místo v životě a jak na něm obstát? Takové otázky klade Texaský kurz přežití, který představuje Nová Galerie v Praze 2. Výstava s názvem Texas survival guide je nabitý erotikou skutečnou realitou, kterou nabízí oblast Texasu.

Katarína Janečková Walshe se po dvou letech vrací do Prahy. Samostatná výstava v Nové galerii v Balbínově ulici odhaluje její několikaleté existenční balancování kousek od mexických hranic. Autorka se totiž před 4 lety přestěhovala do amerického státu Texas.

„Myslím si že každá výstava, když se takto podaří, tak já si tím zpětně uzavřu nějaké období. Celkem mě baví vyprávět příběhy různých vztahů, které zažívám, když pozoruji okolí nebo je mám v hlavě,“ Katarína Janečková Walshe, autorka výstavy.

„Ona je skvělá hlavně tím, že je hodně osobní. Její obrazy fungují trošku jako deníkové záznamy. Není jen popisná, ale je schopná pracovat se symbolikou,“ řekl kurátor výstavy, Radek Wohlmuth.

Výstava s názvem Texas survival guide odhaluje skutečnou realitu, která nahrazuje evropskou kultivovanost. Lov, sžíravé slunce, chřestýši nebo vyprahlá poušť se snoubí se sny a touhou. Autorčiny deníkové obrazy jsou velmi intimní a nabité erotikou.

„Možná se to postupně vyvinulo z mé předešlé tvorby, která byla mnohem více erotická a byl to její ústřední námět. Trošku jsem se toho přesytila a nechci aby to bylo takové, ale je mi zase líto ty postavy oblékat, takže to působí eroticky,“ řekla Katarína Janečková Walshe.

„Já si myslím, že je to taková sondička do toho, jak se Slovence žije v Texasu. Vše je to malované trošku s nadsázkou, ale zároveň se jí tam daří vychytávat pocity, které si myslím, že jsou nějakým způsobem všem lidem společné a které dokáží zachytit současné tady a teď,“ řekl Radek Wohlmuth.

Výstava nabízí i instalace, fotografie, autorskou keramiku nebo video, ve kterém se autorka snaží představit svět z různých úhlů pohledu. Výstavu můžete navštívit až do 8. září.  

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt