Banner

Praha 3 zavede parkovací senzory

30.03.2017 | PRAHA | PRAHA 3 | Věra Dušková

Zanedlouho se řidiči před úřadem Prahy 3 setkají s parkovacími senzory. Ty jsou nenápadně umístěné v dlažbě a dokážou přesně monitorovat obsazenost parkovacích míst. Pomocí mobilní aplikace se tak člověk dozví předem, zda v místě má šanci zaparkovat a může se k volnému místu nechat i navigovat.

Zaparkovat před úřadem městské části Praha 3 na Havlíčkově náměstí bude v budoucnu trošku jednodušší. Prostor bude vybaven parkovacími senzory.

"Chceme ulehčit občanům parkování u nás na městské části a právě tento systém má umožnit to, že přímo už občan bude než přijede na to místo vědět, zda je nebo není volno," řekla Lucie Vítkovská, místostarostka MČ Praha 3.

Jakým způsobem pak dojde k přenosu informace o senzoru k člověku záleží na zvolené technologii.

"Je tu více možností. Buďto nějaká aplikace, kde si předem zjistí jestli je volno, a nebo může být informační tabule na hlavní příjezdové komunikaci," řekla Lucie Vítkovská, místostarostka MČ Praha 3.

Samotný senzor může být zabudován přímo v dlažbě aniž by ho kdokoliv viděl, nebo má podobu jakéhosi puku. Jak ale může fungovat třeba pod sněhem?

"Pokud je mezi senzorem a vozidlem nějaká překážka, tak ta senzorika už volí takovou technologii, aby to vozidlo zaznamenala. Už to má v sobě naprogramováno," řekl Tomáš Růžička, manažer Siemens ČR.

Podobné senzory najdeme dnes třeba u budovy Technické správy komunikací.

"Momentálně zde máme více technologií, které řeší parkování, a potom následné navigování třeba řidičů na parkovací místo," řekla Barbora Lišková, tisková mluvčí TSK hl.m.Prahy.

Senzory mají pro řidiče ale také svoji stinnou stránku. Velmi efektivní kontrolu a pokuty za špatné parkování.

"Pokud máme návštěvnickou zónu, tak je tam nějaký časový limit, do kdy tam auto může být. Samozřejmě chceme, aby se to dodržovalo, aby i jiní k nám mohli přijít a zaparkovat," řekla Lucie Vítkovská, místostarostka MČ Praha 3.

Projekt parkovacích senzorů na Havlíčkově náměstí je nyní ve své přípravné fázi. Realizovat by se měl ale co nejdříve. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt