Banner

Na náměstí Jiřího z Poděbrad se stavěly lidské pyramidy

29.06.2017 | PRAHA | PRAHA 3 | Lukáš Kubát

V Praze se uskutečnilo vystoupení katalánské skupiny, která se věnuje stavení tzv. lidských věží. Jde o významnou součást katalánské kultury. Tato tradice je dokonce zařazena na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva organizací UNESCO.

Náměstí Jiřího z Poděbrad a kostel Nejsvětějšího srdce Páně byli svědkem velice zajímavé kulturně sportovní podívané. Lidské věže na náměstí na náměstí totiž stavěla skupina z Barcelony.

"Katalánský konzulát nás požádal, zdali poskytneme prostor náměstí Jiřího z Poděbrad k této akci a rada MČ samozřejmě neměla důvod, proč by nepřivítala takovou zajímavou akci. Pro mě bylo ctí, být tady dnes a celou tu akci uvést. Pro mě je to naprosto neuvěřitelný zážitek, protože jsem nikdy nic takového neviděl a předpokládám, že většina občanů Prahy 3 také ne," řekl Ivan Holeček, místostarosta MČ Praha 3.

Členkou skupiny je překvapivě i Češka, která se do této sportovní disciplíny zamilovala doslova na první pohled.

" Castellers de la Vila de Gràcia mají dvacetiletou tradici, jinak obecně ta tradice je více než 200letá a pochází z městečka v Katalánsku. Odtamtud se rozšířila do celého Katalánska a potom i za jeho hranice. Má to několik fází. V té spodní části je větší množství lidí, kteří jsou podklad té pyramidy a slouží k tomu, aby brzdili případný pád. Maximální výška je 10 pater," řekla Iva Svobodová, členka skupiny.

Vrchol pyramidy tvoří nejmladší členové skupiny. Některým je sotva pět let. Celá skupina má více jak 300 členů nejrůznějšího věku.

"Když jsem do Barcelony přijela poprvé jako turistka, tak jsem se byla podívat na jedno představení. Měla jsem štěstí, že byly nějaké oslavy. Když jsem to viděla poprvé, tak jsem se do toho velice zamilovala. Obrečela jsem to. Pro mě je to velice emotivní a zároveň to pro mě byla ohromná čest i překvapení, že do skupiny mohou i cizinci, takže jsem se zapsala a členkou už jsem 3 roky," řekla Iva Svobodová.

Barcelonští akrobaté pokračují dále do Ostravy. V metropoli Moravskoslezského kraje se totiž o prvním červencovém víkendu uskuteční festival katalánské kultury. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt