Banner

Stateční husité opět porazili křižáky

16.07.2017 | PRAHA | PRAHA 3 | Nela Štefanová

Na Žižkově se válčilo. Naštěstí ne doopravdy, ale pouze v rámci bitevní rekonstrukce. Místní se na vrchu Vítkov mohli na den vrátit do roku 1420 a připomenout si statečné husity, kteří se utkali v bitvě proti míšenským křižákům. Nechyběly zde tak dobové kostýmy, historické písně ani dobové jídlo.

Dobové kostýmy, rytíři na koních nebo středověká hudba. Žižkov se na hoře Vítkov vrátil zpět do roku 1420 a připomněl si husitské revoluční hnutí.

"Jsem ráda, že se tato akce ujala. Když jsem s touto myšlenkou přišla před 5 lety, tak jsem slýchala takové názory, že o prázdninách v Praze nikdo není. Ale musím říci, že po našich zkušenostech sem přichází 5 - 7 tisíc lidí," řekla Vladislava Hujová, starostka MČ Praha 3.

Kromě tanečních, kejklířských nebo šermířských vystoupení měli možnost návštěvníci shlédnout rekonstrukci bitvy, ve které stateční husité porazili míšenské křižáky.

"Rekonstrukce bitvy je rekonstrukce nejen bitvy samotné, ale i okolností, které jí předcházely. Uvidíme tam například pražskou defenestraci, to jak král Václav IV. přijal zprávu o té defenestraci, o tom, jak byly ještě bitvy před samotnou bitvou na Vítkově a celé to vyvrcholí tím, že se nám střetne zhruba 100 bojujících na tom poli před tím srubem, který tady údajně stál u viniční věže, kterou nechal postavit Jan Žižka. Uvidíme Jana Žižku," řekl Michal Illich, předseda spolku Plzeňský Landfrýd.

"Je to pro mě samozřejmě velká pocta a výzva, protože ztvárnit takovou legendu a idol není nic lehkého, takže doufám, že se to lidem líbilo," řekl Jiří Kunát, představitel Jana Žižky.

I přesto že letos od upálení mistra Jana Husa uplynulo již 602 let, jeho odkaz je stále aktuální.

"Husitství, ale především odkaz mistra Jana Husa, je pro nás důležitý i v dnešní době. Samozřejmě o to více se musíme koukat do minulosti, jak i ty skvělé myšlenky byly posléze zneužity a znehodnoceny. To se stalo právě i v tom husitském hnutí, kdy to potom přerostlo až v loupení. Skutečně ten odkaz toho husitství je symbolický, ale ta historie se stále opakuje a my to vidíme i dnes," řekla Vladislava Hujová.

anketa

Akce Hrrr na ně aneb husité na Vítkově přinesla do Prahy také středověkou kuchyni, stánky s řemesly, historické nádobí nebo šperky. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt