Banner

Praha 3 podpoří pouliční zahradníky

26.07.2017 | PRAHA | PRAHA 3 | Lukáš Kubát

Praha 3 rozdělovala peníze z participačního rozpočtu. Celkově podpořila sedm projektů. Jedním z nich je i projekt pouličních záhonů. Ten má za cíl spojit aktivní občany, kteří chtějí přinášet zeleň do veřejného prostoru.

Místa kolem stromů jsou plná kamenů, plevele a nedopalků. To se ale poslední dobou mění a na ulicích vznikají květinové zahrádky, třeba jako je tato.

"Mě to napadlo už před rokem a půl, když jsem měl hlínu na balkoně z květináčů. Chtěl jsem ji vyměnit za novou, a tak jsem tu hlínu vysypal před dům, k takovému stromu, jako máme tady a do té hlíny jsem zasadil pár kytek. Pak jsem si všímal, že takových záhonů vzniká čím dál více, hlavně tady na Praze 3, kde jsem bydlel," řekl Tomáš Plesník, předseda spolku Street gardening.

A tak je začal Tomáš Plesník fotit a dávat na sociální sítě. Začali se mu ozývat lidé a nakonec společně zorganizovali sázení.

"V tu chvíli jsem si uvědomil, že to není jen o tom tu ulici zkrášlit tím záhonkem, ale o tom, že to sázení spojuje lidi," řekl Tomáš Plesník.

V zimě založili spolek. Ten pořádá přednášky o tom, jak správně sázet na ulici a mapuje podobné zahrádky v centru města. Nových zahrádek brzy přibude, protože právě projekt pouličních záhonků byl úspěšný v participativním rozpočtu Prahy 3. MČ tak vytvoří na vytipovaných místech záhony.

"Ty záhonky budou prázdné, bude tam jen ta zemina a okolo ní budou kameny nebo nějaký velmi jednoduchý plůtek. Lidé si tam budou moci sázet," řekl Tomáš Plesník.

V participativním rozpočtu Prahy 3 bude v roce 2017 podpořeno celkem 7 projektů.

"Podpoříme ty projekty, které zvítězily v hlasování u lidí. Na všechny ty akce, které vyhrály, jsou vyčleněny dva miliony. Strop pro jednotlivou akci je 300 000. Mně osobně se asi nejvíce líbily ty pouliční záhonky, které mi přijdou přesně jako takový typ akce, která patří do toho participativního rozpočtu. Samozřejmě fandím i skateparku a školám," řekl Jan Materna, místostarosta MČ Praha 3.

Dalšími podpořenými projekty jsou například Multimediální učebna pro výuku angličtiny, Dovybavení dětského hřiště na jižním svahu Parukářky nebo Skatepark na Pražačce. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt