Banner

Praha 3 má chytrou lavičku

01.08.2017 | PRAHA | PRAHA 3 | Nela Štefanová

Praha 3 se může chlubit novou lavičkou. Ale ne ledajakou. Kromě posezení nabídne kolemjdoucím možnost připojit se na wifi, dobít si telefon či tablet.

Nabít si telefon, připojit se zdarma na wifi nebo zjistit teplotu vzduchu. To vše a mnohem více můžete na náměstí Jiřího z Poděbrad díky nové chytré lavičce.

"Lavička byla nainstalována cca před měsícem. Je to projekt, který je ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a operátorem ICT. Ta lavička tady u nás zůstane 6 měsíců a následně bude naší MČ nabídnuta k odkoupení," řekl Alexander Bellu, místostarosta MČ Praha 3.

Multifunkční lavička dokáže také monitorovat vlhkost vzduchu nebo změřit hluk. Na podobnou lavičku narazíte také třeba v Praze 12 nebo v Praze 6.

"Když vám řeknu "datová platforma", tak si z toho nikdo asi moc nevezme a nikdo si to neumí představit. Ale právě ta datová platforma, tzn. sbírání dat o pohybu, o emisích, ovzduší a všech možných údajů, které je po městě potřeba posbírat a které jsou důležité pro plánování a řízení města. To budou právě tyto lavičky nebo další senzorické prvky dodávat," řekla Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy. 

V neposlední řadě slouží chytrá lavička také jako místo pro odpočinek. 

"Zatím jsem jen sbíral reakce ze sociálních sítí, kde různí uživatelé testovali a zkoušeli to, co ta lavička umí, a víceméně byly zatím pozitivní reakce. Spíše byla diskuze o tom kde má být umístěna," řekl Alexander Bellu. 

Chytrých laviček by mělo v Praze přibývat. Do konce roku 2017 by jejich počet měl být 9.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt