Banner

Žižkovská kolonie domků má i dnes svůj půvab

08.08.2017 | PRAHA | PRAHA 3 | Tomáš Mladějovský

V roce 1920 se na území Žižkova začalo hodně investovat do nové výstavby. V té době začala vznikat i kolonie Domov. Několik desítek řadových domků, ve kterých bydleli státní zaměstnanci, patří i dnes k architektonické ozdobě této městské části Prahy 3.

Venkovská kolonie domků, nazvaná Domov, která lemuje ulici Strážní a okolí, vypadá opravdu tak trochu jako z pohádky. Ani by se nechtělo věřit, že se nachází v naší metropoli. Některé z domků prošly rozsáhlou modernizací a u jiných jako by se zastavil čas.

"Začalo se stavět v r. 1920, dostavěno bylo, myslím, v r. 1922. Všech těchto 63 domů navrhoval architekt Machoň. V podstatě to tehdy vzniklo jako bytové družstvo státních zaměstnanců, zaměstnanců státních drah. Ale byli zde i policejní úředníci, policisté jako takoví. Já vím, že třeba jeden z domů byl také ředitele pojišťovny. Takže vcelku pestré osazenstvo," řekl Jan Materna, místostarosta MČ Praha 3. 

Na Žižkově tedy byly postaveny jednotně koncipované domy se dvěma místnostmi a kuchyní v přízemí a dvěma pokojíky v podkroví. K domu patřila také zahrádka kolem 200 metrů čtverečních s vysázenými ovocnými stromy.

"Já jsem tedy ta takzvaná náplava. My jsme se sem přistěhovali, podařilo se nám tady koupit dům. Manželka je z původních obyvatel, ta se tu narodila. Nejsme na vesnici, jsme v Praze, ale máme se tu jako na vesnici," řekl Jan Materna.

"Bydlím tady 80 let, s přestávkami. Přede mnou tady byl můj dědeček s babičkou. Dědeček pracoval u Elektrických podniků, ale více tady bylo těch rodin, které pracovaly u policie, proto se tomu také lidově říkalo "Pendrekov"," řekla Jana Kocourková, majitelka domu. 

Kolonie Domov je ohraničena ulicemi Na Balkáně, V Domově a Hraniční. V blízkosti jsou ještě ulice s názvy evokujícími domov, např. Na Hlídce, Strážní, Na Vlastním nebo V Bezpečí. Do dnes si tento nenápadný kout MČ Praha 3 uchovává svou neopakovatelnost a genius loci.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt