Banner

Tibetský večer na Nuselské radnici

10.03.2017 | PRAHA | PRAHA 4 | Lukáš Kubát

Radnice Prahy 4 se zapojila do akce Vlajka pro Tibet a sám starosta městské části Petr Štěpánek vyvěsil tibetskou vlajku na Nuselskou radnici. Vyvěšením vlajky si města po celém světe připomínají 10. březen 1959 kdy v hlavním městě Tibetu Lhase vypuklo povstání proti okupaci čínským režimem.

Praha 4 se i letos, jako mnoho jiných radnic v republice, připojila k akci Vlajka pro Tibet.

"Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v 90. letech v Západní Evropě. V roce 1996 se k této kampani veřejně přihlásily tři radnice, po celé České republice. V letošním roce máme evidováno vysoko přes 700 radnic," řekla Edita Kleckerová, občanské sdružení Lungta.

Pro vedení Prahy 4 je vyvěšení tibetské vlajky na radnici projevem solidarity lidem v zemích, které nemají štěstí žít ve svobodě.

"My tuhle akci pořádáme každoročně. Domníváme se, že lidská práva jsou nedělitelná, že lidská důstojnost a lidská svoboda je nejdůležitější hodnota, kterou máme, a jedno, jestli je to tady v České republice v Praze, nebo v Tibetu. Ta symbolika boje za lidská práva právě v tom mírumilovném tibetském podání je příkladem všem utlačovaným lidem světa," řekl Petr Štěpánek, starosta MČ Praha 4.

"Já jako zastupitel vnímám, že je vhodné ukázat, že svoboda, kterou si v současné době užíváme, není plně tak automatická," řekl Petr Kučera, zastupitel MČ Praha 4.

Návštěvníci Tibetského večera měli o zábavu postaráno. Viděli dokumentární film, ochutnali místní kuchyni, a prohlédli si výstavu fotografií.

"My jsme se rozhodli tu výstavu rozdělit do určitých tématických celků, aby zachytily každodenní život Tibeťanů. To znamená jejich tradice, jejich zvyky, ale také jejich povinnosti a trávení volného času," řekla Edita Kleckerová, občanské sdružení Lungta.

Výstava bude na Nuselské radnici k vidění do 17. března. Pak se přesune jinam. 

PR

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt

Oční klinika DuoVize je jedničkou ve svém oboru

Plynárenské muzeum prožilo rušnou noc