Banner

Praha 6 bude mít dva nové pomníky

03.04.2017 | PRAHA | PRAHA 6 | Lukáš Kubát

Praha 6 by se brzy měla dočkat dvou nových pomníků. Ten první by měl být letce Františka Faijtla, který bydlel ve Vokovicích. Druhým pomníkem bude lavička Ferdinanda Vaňka. Na oba projekty byla vypsala architektonická soutěž a oceněné návrhy si zájemci mohli až do nedávna prohlédnout na chodbě městského úřadu.

Praha 6 nedávno otevřela nový výstavní prostor na chodbě městského úřadu. Návštěvníkům radnice se na první výstavě představily výsledky dvou architektonických soutěží.

"Představili jsme veřejnosti 2 výstavy. Jedna se týkala pomníku Františka Fajtla, generála a letce. Druhá se týkala Václava Havla," řekl Jan Lacina, místostarosta MČ Praha 6.

Architekti navrhovali lavičku Havlova alterega Ferdinanda Vaňka. Inspirací jim byli především jeho hry a taky osobnost Ferdinanda Vaňka, která se v mnoha vyskytuje.

"Ta lavička nese název Dialog. Jsou to dvě sedící postavy proti sobě, a ten dialog vychází z celkového pojetí literárního díla Václava Havla," řekl Jan Zemánek, autor oceněného návrhu.

"Naše lavička se skládá z 9 desek, na jejichž každé vnitřní straně je vypsaná určitá část nebo recitace z té jednotlivé hry," řekla Adéla Medunová, autorka oceněného návrhu.

"Tvarově ta lavička vychází z fotografie Václava Havla, aby to sledovalo ten koncept, že uživatel té lavičky se může ocitnout v hlavě Ferdinanda Vaňka," řekla Hana Lennerová, autorka oceněného návrhu.

Autory vítězného návrhu lavičky Ferdinanda Vaňka se stali Petr Pištěk a Lea Dostálová.

"My jsme se tu absurditu snažili vyjádřit srozumitelnou formou, kde je jasný symbol, je tam sud, je tam citát z hry Audience. Chtěli jsme, aby to bylo výrazné, srozumitelné a zaujalo to na první pohled," řekl Petr Pištěk, autor vítězného návrhu.

"My jsme se rozhodli ten návrh situovat před Národní technickou knihovnu, to znamená, že ten odkaz se může předávat té nastupující generaci," řekla Lea Dostálová, autorka vítězného návrhu.

Pomník Františka Fajtla pak bude připomínat stín jeho letadla RAF. Oba vítězné návrhy by se měly ještě v tomto roce dočkat realizace.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt