Banner

Jan Kaplický má v Praze 6 pamětní desku

19.04.2017 | PRAHA | PRAHA 6 | Lukáš Kubát

Praha 6 odhalila pamětní desku věnovanou věhlasnému architektovi Janu Kaplickému. Ta je umístěna přímo v místech kde v roce 2009 náhle zemřel. Deska je inspirovaná obchodním domem v Birminghamu, který kaplický navrhoval.

18. dubna 2017 by architekt Jan Kaplický oslavil svoje 80. narozeniny. Šestá městská část odhalila pamětní desku k nedožitému jubileu tohoto významného architekta. V ulici Československé armády, naproti Městskému úřadu.

"Ten památník je odhalen právě v místech, kde naposledy vydechl. Ale hlavně také protože Praha 6 se jaksi cítí někde jinde, možná než zbytek Prahy, který se prapodivným způsobem postavil k té plánované stavbě Národní knihovny. Myslíme si, že takové velikány světové architektury a umění e potřeba vyzdvihovat a ne jim dávat najevo, že zde nejsou vítáni," řekl Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6.

Zavzpomínat na jednoho z našich nejvýznamnějších architektů přišla celá řada osobností. Autorem pamětní desky je mladý výtvarník Adam Kovalčík. Odkazuje na jeden z Kaplického nejslavnějších návrhů, Obchodní dům v Birminghamu.

"Tak vzhledem k tomu že je to obrovská umělecká osobnost, tak mi přišlo nepatřičné, abych tam dělal něco sám za sebe. Ten koncept, že je to výřez jeho práce, byl okamžitý. Ten samotný disk je jednak jedna z nejvýraznějších realizací Future Systems a navíc se to vlastně hodilo jako pamětní deska," řekl Adam Kovalčík, výtvarník.

"Já jsem nesmírně šťastná že se to povedlo a vděčná MČ Prahy 6, která se toho ujala a mladého sochaře Adama najala pro tuto práci. Disk vypadá nádherně, a jsem ráda že se to povedlo zrovna v den narození, kdy by mému muži bylo 80 let," řekla Eliška Kaplický Fuchsová, manželka Jana Kaplického.

Jedním z těch co přišli na Jana Kaplického zavzpomínat, byl i ministr obrany, Martin Stropnický.

"Úžasný a silný životní příběh pracovitého a talentovaného člověka, který se ve velmi zralém věku vrátil jako veleúspěšný a světově uznávaný architekt do své rodné země. Našel tady mladou krásnou ženu a zajímavý projekt, který nevyšel. Potom náhle a neočekávaně zemřel ve chvíli, kdy měl oslavovat narození své dcery," řekl Martin Stropnický, ministr obrany ČR.

V Praze 6 by už brzy měly vzniknout další pomníky významných osobností, a to sice letce Františka Fajtla a alterega Václava Havla. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt