Banner

Praha 6 testovala navigační systém pro nevidomé

20.04.2017 | PRAHA | PRAHA 6 | Jana Schillerová

Praktická zkouška zbrusu nového navigačního systému pro nevidomé a slabozraké se konala v Praze 6. Zahájila se na místní radnici a v čele s jejími hlavními představiteli pokračovala směrem k metru Hradčanská. A že cestovat s takovýmto handicapem po Praze i s navigací není úplně jednoduché se mohli všichni na vlastní kůži přesvědčit.

Praha 6 otestovala nový lokální akustický navigační systém pro nevidomé a slabozraké. Ten handicapovaným usnadňuje prostorovou orientaci.

"Naše radnice si zakládá na tom, že je celkově bezbariérová, ať už se to týká lidí zrakově postižených nebo i jinak, máme naváděcí systém, který teď se společností Dinasys se snažíme nějakým způsobem upgradovat, aby fungoval v rámci té budovy ale i v rámci jejího okolí. Samozřejmě budeme pokračovat i co se týče ostatních budov," řekl Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6.

"Systém itinerářů je podrobný popis trasy, která zrakově postiženým lidem podává podrobní informace, kudy se mohou dostat bezpečně a samostatně od nejbližší zastávky MHD k danému cíli. To znamená třeba k hlavnímu chodu do budovy," řekl Lukáš Treml, zástupce společnost Dinasys.

Nevidomý má u sebe malou krabičku - vysílačku, která funguje na principu rádiového vysílání.

"Máme vyhrazenou speciální frekvenci, a pokud se zmáčkne jeden z ovládacích prvků na té krabičce, tak do okolí 30 - 50 metrů se vyšle kódovaný rádiový signál. Pokud se v tomto okolí nachází nějaký digitální hlasový majáček, tak ten se ozve," řekl Lukáš Treml, zástupce společnost Dinasys.

Krabička funguje ale i na MHD, kde hlásí čísla linek. Dá se s ní přednostně hlásit v bance, na poště nebo v nemocnicích. Dají se s ní také otevírat dveře metra.

"Máme ozvučené všechny eskalátory v republice, kde nám to hlásí aktuální stav těch jezdících schodů. Například že pravý eskalátor jede nahoru, prostřední stojí, levý jede dolů. A tak dále," řekl Lukáš Treml, zástupce společnost Dinasys.

Jak navigační systém funguje, si mohl na vlastní kůži vyzkoušet i starosta Ondřej Kolář. Se slepeckou holí a klapkami na očích se vydal do ulic. 

PR

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt

Oční klinika DuoVize je jedničkou ve svém oboru

Plynárenské muzeum prožilo rušnou noc