Banner

Praha 6 testovala navigační systém pro nevidomé

20.04.2017 | PRAHA | PRAHA 6 | Jana Schillerová

Praktická zkouška zbrusu nového navigačního systému pro nevidomé a slabozraké se konala v Praze 6. Zahájila se na místní radnici a v čele s jejími hlavními představiteli pokračovala směrem k metru Hradčanská. A že cestovat s takovýmto handicapem po Praze i s navigací není úplně jednoduché se mohli všichni na vlastní kůži přesvědčit.

Praha 6 otestovala nový lokální akustický navigační systém pro nevidomé a slabozraké. Ten handicapovaným usnadňuje prostorovou orientaci.

"Naše radnice si zakládá na tom, že je celkově bezbariérová, ať už se to týká lidí zrakově postižených nebo i jinak, máme naváděcí systém, který teď se společností Dinasys se snažíme nějakým způsobem upgradovat, aby fungoval v rámci té budovy ale i v rámci jejího okolí. Samozřejmě budeme pokračovat i co se týče ostatních budov," řekl Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6.

"Systém itinerářů je podrobný popis trasy, která zrakově postiženým lidem podává podrobní informace, kudy se mohou dostat bezpečně a samostatně od nejbližší zastávky MHD k danému cíli. To znamená třeba k hlavnímu chodu do budovy," řekl Lukáš Treml, zástupce společnost Dinasys.

Nevidomý má u sebe malou krabičku - vysílačku, která funguje na principu rádiového vysílání.

"Máme vyhrazenou speciální frekvenci, a pokud se zmáčkne jeden z ovládacích prvků na té krabičce, tak do okolí 30 - 50 metrů se vyšle kódovaný rádiový signál. Pokud se v tomto okolí nachází nějaký digitální hlasový majáček, tak ten se ozve," řekl Lukáš Treml, zástupce společnost Dinasys.

Krabička funguje ale i na MHD, kde hlásí čísla linek. Dá se s ní přednostně hlásit v bance, na poště nebo v nemocnicích. Dají se s ní také otevírat dveře metra.

"Máme ozvučené všechny eskalátory v republice, kde nám to hlásí aktuální stav těch jezdících schodů. Například že pravý eskalátor jede nahoru, prostřední stojí, levý jede dolů. A tak dále," řekl Lukáš Treml, zástupce společnost Dinasys.

Jak navigační systém funguje, si mohl na vlastní kůži vyzkoušet i starosta Ondřej Kolář. Se slepeckou holí a klapkami na očích se vydal do ulic. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt