Banner

Kolonie Ořechovka žádá zvýšenou ochranu

07.06.2017 | PRAHA | PRAHA 6 | Jana Schillerová

Zahrádkářská kolonie Ořechovka má dlouholetou tradici a přínos pro občany z Prahy 6. Jedná se o osadu v jedné z nejlukrativnějších pražských lokalit. Proto obava o její budoucnost není lhostejná hlavnímu městu. Pozemky, na nichž se Ořechovka nachází, patří Praze. Ta žádá o posílení zvýšenou ochranu.

Druhá největší zahrádkářská kolonie v Praze – Ořechovka, usiluje o posílení památkové ochrany. Kolonie se nachází v MČ Praha 6 a je hned vedle buštěhradské železniční dráhy. Osada přežila všechny režimy a nyní slaví osmdesát sedm let od svého založení.

Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy, uvedla: Pozemky jsou městské, nikdo o jejich prodeji neuvažuje. Co se týče té dráhy, tak samozřejmě pokud se dožijme chvíle, kdy ta trať povede pod zemí a nebude tady vedle, tak určitě bude tlak, jak využít tuto lokalitu a ta památková ochrana nám může pomoci ji ochránit.“

Josef Procházka, předseda kolonie Ořechovka, uvedl: „ Myslíme si, že to je jedna z možností, jak tuto komunitu posílit.“

Dnes o 158 zahrádek pečuje celkem 161 členů. Osada ale neslouží jen samotným zahrádkářům, ale třeba i studentům architektury z ČVUT, kteří zde obdivují zachovalost dřevěných přístřešků z období první republiky, nebo mateřským školám a jejich vzdělávacím programům.

„Mateřské školy si jako takové velice považují to, že vidí, jak se vysejí rostlinky, jak rostou, jak se obdělávají záhonky. Taková ta láska k přírodě a k práci už v nich vlastně klíčí,“ uvedl Procházka.

„Je to prostředí kde se běžně setkává mladá generace se seniory, kde žije komunitní život a je to trávení volného času, které si může dovolit každý. Praha v tuto chvíli deklarovala, že osad si váží a že je bude podporovat,“ dodala Kolínská.

Jaká bude budoucnost kolonie určí nový uzemní plán, který se zatím připravuje. Stříbrná medaile, kterou kolonii udělil Český zahrádkářský svaz, ale hovoří za vše. Je to zelená oáza uprostřed města.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt