Banner

Praha 6 chystá výstavbu nové mateřské školky

09.08.2017 | PRAHA | PRAHA 6 | Tomáš Mladějovský

Jedna z nejvíce rozvíjejících se městských částí naší metropole, Praha 6, počítá s nárůstem počtu dětí v mateřských školkách. Proto rozšiřuje kapacitu těchto předškolních zařízení. Další nová školka se bude stavět ve Vokovicích.

Vítězný návrh projektu Mateřská škola Vokovická v MČ Praha 6 vzešel z 11 soutěžních návrhů. Dvojice mladých autorů pojala školku jako jednoduchou obdélníkovitou dřevěnou stavbu, v jejímž interiéru hraje významnou roli světlo a nezvyklé uspořádání místností. 

"Interiér je členěný na malé třídy, které mají v druhém patře malá patra na spaní, to znamená, že paní učitelka bude mít vždy přehled o celém prostoru, a vlastně dovoluje individuálně všem dětem vybrat si, jestli si zrovna chtějí hrát nebo chtějí jít spát," řekl Štěpán Matoušek, spoluautor vítězného návrhu.

Nová školka je navržena tak, aby svým vzhledem nenarušovala okolní vzrostlou zahradu, ve které stojí stávající stará školka, která bude zbourána.

"My máme zkušenosti ze studia ze Skandinávie, kde jsme strávili několik let. Tu stavbu jsme chtěli udělat co nejskromnější, aby v tom prostoru byla upozaděna, a vlastně ty děti měly co největší prostor pro ten svůj život tam," řekla Theresa Kjellberg, spoluautorka vítězného návrhu. 

Projekt nové školky připomíná tak trochu novodobou hájovnu nebo jednoduchý norský turistický hotel. 

"Ten návrh na sebe strhl pozornost tím hravým pojetím, barevností, a vlastně se ukázalo, že v průběhu jednání poroty, že ten vítězný návrh má promyšlené dispozice, je velmi vstřícný k těm dětem, k tomu běžnému životu, využívá tu zahradu," řekl Martin Polách, místostarosta MČ Praha 6.

Nová školka bude tedy stát na místě té současné, postavené v roce 1936, a to mezi ulicemi Vokovická a K Červenému vrchu. Po dobu její výstavby budou děti chodit do do jiné školky, která se bude stavět nedaleko, a po jejím dokončení budou děti využívat obě tato zařízení.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt