Banner

Dostupné bydlení v Praze má zelenou

16.06.2017 | PRAHA | PRAHA 8 | PRAHA 12 | Jana Schillerová

Hlavní město přeje dostupnému bydlení. Největším krokem a první vlaštovkou jsou projekty na Černém Mostě, kde se plánuje výstavba energetických bytových domů, nebo projekty MČ Praha 8 a Praha 12. Tady budou zrekonstruované byty sloužit matkám samoživitelkám, seniorům nebo hendikepovaným.

Hlavní město se dlouhodobě snaží o rozvoj dostupného bydlení v Przae. Na Černém mostě by mělo vzniknout osm nových moderních bytových komplexů ve variantě Smart plus a další by měly přibývat.

„Jsem rád, že bude Praha po patnácti letech stavět nový developerský projekt,“ sdělil Radek Lacko, radní hl.m. Prahy.

Další byty, jejichž financování půjde z prostředků dostupného bydlení MČ Praha 8 a Praha 12.

Lenka Vedralová, radní MČ Praha 12, uvedla: „Jsme zažádali v projektu Modřanská 4, kde máme objekt, který je prakticky v dezolátním stavu a rádi bychom ten objekt využili pro dostupné bydlení.“

Díky rekonstrukci tohoto objektu vznikne 22 malometrážních bytů určených pro matky samoživitelky s malými dětmi a pro osamělé seniory.

„Zrovna tak to mohou být byty pro městské strážníky a tak dále. My v tuto chvíli evidujeme v Praze 12 celkem 1200 žádostí o takovéto bydlení a nejsme bohužel schopni všem plně vyhovět, protože těch bytů máme k dispozici pouze 250,“ sdělila Vedralová.

Radomír Nepil, místostarosta MČ Praha 8, uvedl: „Městská část hodlá tuto dotaci použít na opravy bytů zejména pro seniory a na opravy azylových bytů, ale kapacitně nám to bohužel nestačí. Potřebovali bychom minimálně o třetinu víc.“

„Je to první vlaštovka zatím z městských částí se nám sešlo 13 projektů. Já jsem velmi rád, že se nám ten fond podařilo rozpohybovat v tom směru, že budeme čerpat první prostředky pro městské části,“ dodal Lacko.

Na celkovou rekonstrukci objektů půjde 50 milionů korun. Na účtu fondu rozvoje a bydlení jsou zhruba dvě miliardy korun. Je tedy možné, že další finanční prostředky se použijí na další výstavbu dostupného bydlení, nebo na údržbu a opravy bytových domů.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt