Banner

Karlín oslavil 200. výročí svého založení

25.06.2017 | PRAHA | PRAHA 8 | Tomáš Mladějovský

Městská část Praha 8 uspořádala velkolepé dvoudenní oslavy 200. výročí založení Karlína. Návštěvníky čekal bohatý kulturní a hudební program, ale i dobré jídlo a pití. Velkému zájmu se těšily vyhlídkové jízdy slavnostním kočárem nebo výstava historických vozů Praga. Dětem se nejvíce líbil kolotoč a výtvarné i rukodělné dílničky.

K oslavám 200. výročí založení Karlína patřila také projížďka ve slavnostním kočáře.

"MČ Praha 8 se připojila ke spolku Karlín 200, a společně s ním a United Islands uspořádala velkou oslavu této čtvrti," řekla Jana Solomonová, radní MČ Praha 8.

Parta nadšenců a milovníků Karlína založila už před rokem spolek Karlín 200.

"Karlín 200 byl založen právě kvůli oslavám, které se o víkendu náramně vydařily, protože přilákaly velkou řadu lidí, byl připraven program pro malé, pro velké, pro děti, projížďky kočárem, koncerty," řekla Marie Foltýnová, zakladatelka spolku Karlín 200.

Karlín byl založen 23. června 1817, kdy byla podepsána zakládací listina. Jeho území bylo využíváno jako špitálské pole. Byla tu také vybudována Invalidovna, ale tento projekt byl dostavěn pouze z jedné devítiny.

"Nicméně pokud by byl dostavěn celý, podlé plánu Kryštofa Dientzenhofera, tak by to v podstatě bylo samostatné město se všemi svými potřebami a službami pro invalidy a jejich rodiny. Karlín bylo také předměstí, které bylo velmi průmyslově založené. Vznikaly tu posléze továrny, byl zde přístav Rohanský ostrov, dřevaři, první pražská plynárna také vznikla na území Karlína," řekla Marie Foltýnová.

Do oslav 200. výročí založení Karlína se zapojil také mezinárodní hudební festival United Islands. Jedna ze 6 hudebních scén byla také na Karlínském náměstí.

"Rozhodli jsme se spojit a oslavit společně s Karlínem 200 let, což považujeme za velké výročí," řekl Ivan Prokop, ideový vedoucí hudebního festivalu United Islands.

Oslavy 200. výročí založení Karlína se určitě povedly, a to včetně akcí, které připomínaly dobu jeho založení.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt